Aleja jabłoniowa znów będzie ozdobą miasta

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ma być jedną z wizytówek "projektu zieleniowego" jaki realizuje Miasto Kraśnik. Niestety aleja jabłoniowa nie miała szczęścia w przetargach i dopiero teraz udało się wyłonić wykonawcę, który będzie odtwarzał ten fragment zieleni miejskiej, która przez lata była wizytówką dzielnicy fabrycznej. Pod koniec września powinniśmy cieszyć się m.in. z nowych jabłonek przy al. Niepodległości.

Wielu mieszkańców Kraśnika Fabrycznego do dziś wspomina kwitnące i owocujące jabłonki przy dawnej al. Lenina. Szczególnie wspominają ją dawni uczniowie, którzy chodzili po szkole "na jabłka" wspinając się po dorodnych jabłonkach. Teraz po drzewach chodzić już raczej nikt nie będzie ale cieszyć się z rosnących i kwitnących drzewek jak kiedyś,  już tak.

- „Aleja jabłoniowa” w dzielnicy fabrycznej to jeden z symboli tej części miasta - mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Jednak drzewa rosnące obecnie wzdłuż Al. Niepodległości nie pełnią już funkcji estetycznej i ze względu na swój stan zostaną usunięte. W tym miejscu zostaną posadzone nowe ozdobne jabłonie i oryginalny charakter Al. Niepodległości zostanie zachowany.  

Prace przy zieleni na al. Niepodległości obejmą przede wszystkim wymianę obecnych, zniszczonych jabłonek. W ich miejsce posadzonych zostanie prawie 200 drzewek odmiany Evereste. Jak można wyczytać w internecie jest to jedna z najpiękniej kwitnących ozdobnych jabłoni. Ma ona gęste (ok 6 cm średnicy) białe i białoróżowe kwiaty, oraz malutkie owoce w formie rajskich jabłuszek. Jest też odporna na warunki atmosferyczne i choroby. Rośnie maksymalnie do 3-5 metrów. W założeniu projektu drzewka jakie zostaną posadzone będą już odpowiedniej wysokości więc w przyszłym sezonie powinny cieszyć oczy kraśniczan.

Aby drzewka mogły długo  służyć mieszkańcom tuż przy nich przygotowany zostanie system napowietrzająco-nawadniający, przedłużający żywotność drzew w miastach. Wokół nich zamontowane zostaną ozdobne kraty pod drzewa, które zapewnią dostęp wody i powietrza do gleby w miejskich warunkach.

Drzewka posadzone zostaną na długości od ul. Urzędowskiej do ul. Wyszyńskiego. Zagospodarowana zostanie cała zieleń przy większości al. Niepodległości oraz Wyszyńskiego do Sikorskiego. Przy okazji zmodernizowane zostaną (przy wsparciu Powiatu Kraśnickiego) miejsca parkingowe oraz chodniki.

Uporządkowana i odnowiona zostanie zieleń wysoka i niska z wykorzystaniem istniejącej roślinności, z uwzględnieniem zachowania cennych okazów drzew. Jeśli chodzi o nowe nasadzenia to wykorzystane zostaną rodzime gatunki roślin przyczyniające się do ograniczania hałasu i zanieczyszczeń pyłowych. Renowacji poddane zostaną także trawniki.

Na tym terenie pojawi się ponad 20 gatunków roślin w tym ok. 1600 róż. Pojawią się też nowe kosze na śmieci.

Prace przy tym projekcie będą możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu jakie zdobyło miasto Kraśnik w 2017 roku. Wykona je firma Piotr Groszek Budownictwo Drogowe z gminy Szastarka za kwotę 1 mln 900 tys. zł dając na swoje prace 4 lata gwarancji. Firma powinna je ukończyć do 31 września tego roku.

foto wprowadzające archiwum "Życia FŁT".