Prawie 200 przedsiębiorców z Powiatu Kraśnickiego skorzysta z „małego ZUS”

Aktualności
Czcionka

188 przedsiębiorców z terenu Powiatu Kraśnickiego zgłosiło się w tym roku do „małego ZUS”, czyli nowej ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ostatecznie może być ich nieco więcej, ponieważ spływają jeszcze zgłoszenia wysłane tradycyjna pocztą (liczy się data stempla pocztowego). W całym województwie lubelskim z „małego ZUS” chce skorzystać ponad 5,7 tys. osób.

Przedsiębiorcy mieli czas na zgłoszenie do 8 stycznia. Jeśli ktoś nie zdążył, kolejną szansę na „mały ZUS” będzie mieć w przyszłym roku.

- Inny termin na zgłoszenie mają przedsiębiorcy, którzy na razie korzystają jeszcze ze składek preferencyjnych. Oni będą mogli zarejestrować się do „małego ZUS” po zakończeniu okresu preferencyjnych składek. Jeśli natomiast ktoś założy firmę lub wznowi działalność w trakcie roku, to będzie mógł zgłosić się do „małego ZUS” w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności (pod warunkiem, że wcześniej w 2019 roku nie prowadził działalności) – wyjaśnia Małgorzata Korba,rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

A co to jest „mały ZUS”?

„Mały ZUS” to trzecia z kolei ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Dotychczas przedsiębiorcy mogli korzystać z półrocznego zwolnienia ze składek „na start” oraz z dwuletniego okresu tzw. składek preferencyjnych.

- Na „małym ZUS” przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od swoich przychodów z poprzedniego roku. W 2019 roku z ulgi może skorzystać osoba, której przychód w ubiegłym roku wynosił do 63 tys. zł. Obniżone składki przysługują maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej – dodaje Małgorzata Korba.

Więcej informacji o „małym ZUS” jest na stronie www.zus.pl.