Kraśnicki Powiatowy Urząd Pracy szykuje wsparcie dla bezrobotnych w średnim wieku

Aktualności
Czcionka

Do tej pory głównie wsparcie, jakie Urzędy Pracy mogły udzielać bezrobotnym, dotyczyło osób młodych lub tych po 50 roku życia, które powoli zbliżają się do wieku emerytalnego. Dobrą wiadomością jest więc z pewnością to, że kraśnicki PUP przystępuje do projektu aktywizacyjnego skierowanego do osób bezrobotnych po 30 roku życia. Do powiatu kraśnickiego na ten cel ma spłynąć około 2,5 mln zł, co ma pozwolić na aktywizację przynajmniej 260 mieszkańców.

By wziąć udział w projekcie, oprócz odpowiedniego wieku, trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki. Preferowane będą osoby długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które wychodzą z rolnictwa – wyjaśnia Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku.

W ramach projektu realizowane będą przede wszystkim staże. Początkowo jeszcze na starych zasadach, ale od kwietnia już zgodnie z nowa ustawą, czyli z gwarancja zatrudnienia na pełny etat na co najmniej taki sam okres na jaki był staż, czyli minimum 3 miesiące na 3 miesiące, a maksimum 6 miesięcy na 6 miesięcy.

- Będą też w ramach tego programu prace interwencyjne, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, refundacje kosztów utworzenia miejsca pracy dla osoby bezrobotnej i szkolenia. Szkolenia zarówno indywidualne pod konkretne oferty pracy, jak i grupowe w tych zawodach, gdzie będzie najwięcej ofert pracy. Zależy nam na tym, by w jak największym zakresie były one efektywne – mówi dyrektor Tybulczuk.

Projekt ma wystartować już w pierwszym kwartale 2019 roku.

- Liczymy na duże zainteresowanie ze strony bezrobotnych, bo ta grupa wiekowa, między 30. a 50. rokiem życia, jest najliczniejszą wśród zarejestrowanych u nas osób – dodaje szef kraśnickiego PUP.