Powiększa się grono terytorialsów z Powiatu Kraśnickiego

Aktualności
Czcionka

W niedzielę, 2 grudnia, w Parczewie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W gronie 170 nowych terytorialsów, którzy ją złożyli, jest 3 kolejnych mieszkańców Powiatu Kraśnickiego.

W 2 LBOT jest już ponad 80 mieszkańców z naszego terenu. Służą oni w 22 batalionie lekkiej piechoty w Dęblinie.

Cała brygada liczy na chwilę obecną blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi. Osiągnęła już zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła  współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie. W szkoleniu, które w tym zakresie odbyło się pod koniec listopada, udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów z Powiatu Kraśnickiego.

 

 

Dane statystyczne pokazują, że terytorialsi na Lubelszczyźnie to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24% stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15%.


Zobacz też:
Myśl o wojsku zawsze gdzieś była - mówi szer. Przemysław Mróz z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
W weekend w Annopolu terytorialsi będą ćwiczyć taktykę
Już kilkudziesięciu mieszkańców powiatu kraśnickiego żołnierzami obrony terytorialnej


W skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.

 

Zdjęcia pochodzą z przysięgi żołnierzy WOT w Parczewie. foto 2 LBOT