Gala Niepodległości. Występy artystyczne i życzenia od burmistrza Mirosława Włodarczyka i burmistrza elekta Wojciecha Wilka

Aktualności
Czcionka

Ostatnim akcentem zorganizowanych 11 listopada miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była Gala Niepodległości, która odbyła się w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji. Rozpoczął ją występ przedszkolaków, a zakończył koncert Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury. Były też m.in. przemówienia kończącego swoją kadencję na fotelu burmistrza miasta Mirosława Włodarczyka i posła Wojciecha Wilka, który w przyszłym tygodniu ten urząd obejmie.

Popołudniowe spotkanie w Centrum rozpoczęło się od występu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2. Młodzi artyści otrzymali za swój krótki program artystyczny gromkie brawa.

 

 

 

Po przedszkolakach głos zabrał burmistrz Mirosław Włodarczyk. W swoim przemówieniu zwracał uwagę przede wszystkim na to, że nie byłoby niepodległej Polski bez wysiłku wielu pokoleń naszych rodaków oraz bez mądrości przywódców, którzy brali udział w ostatnim akcie walki o wolną Ojczyznę.

- Mimo że się bardzo różnili, mimo że mieli nawet urazę osobistą, konkurowali przecież o jedną kobietę (mowa o Józefie Piłsudskim i Romanie Dmowskim, którzy zabiegali o względy o Leonardy Lewandowskiej dod. red.), potrafili się wzbić ponadto wszystko, potrafili rozmawiać jednym językiem. Czy dzisiaj nie powinniśmy przenosić takiej postawy niżej, nawet na nasze podwórko, tutaj w Kraśniku? – mówił Mirosław Włodarczyk. - Chciałbym życzyć państwu żebyśmy tę wolność umieli spożytkować w jak najlepszy sposób. Korzystajmy z niej, cieszmy się nią na co dzień i żyjmy z przeświadczeniem, że o wolność trzeba zabiegać i cały czas ją pielęgnować – zwracał uwagę burmistrz Kraśnika.

 

 

 

Specjalne życzenia Mirosław Włodarczyk skierował do zaproszonego na uroczystość swojego następcy, burmistrza elekta, posła Wojciecha Wilka.

- Dzisiaj jest dzień w którym chyba najczęściej cytowaliśmy Józefa Piłsudskiego, wspaniałego strategia, ale i człowieka zdecydowanego, który umiał poświęcić wiele rzeczy dla Polski. Wojtku pewne rzeczy też trzeba będzie poświęcić dla tej naszej małej ojczyzny, dla Kraśnika. Ona wymaga wiele wyrzeczeń i życzę ci, aby Kraśnik rozwijał się jak najlepiej pod twoimi rządami – mówił Mirosław Włodarczyk, do życzeń dołączając prezent - książkę pt. „Piłsudski marzyciel i strateg” oraz pióro.

 

 

 

W zamian usłyszał podziękowanie za zaproszenie na galę i za służbę na rzecz mieszkańców miasta przez ostatnie 8 lat..

- Spotykamy się w dniu szczególnym, 11 listopada, w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości i w takich dniach mamy nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek być razem. Pomimo, że czasami mamy różne zdania na jakieś tematy. Polska, nasza ojczyzna, jest najważniejsza – mówił Wojciech Wilk. - Chciałbym ci bardzo serdecznie podziękować i pogratulować tych ostatnich 8 lat. Na trwale już będziesz w historii tego miasta. Chciałbym serdecznie podziękować za służbę na rzecz mieszkańców Kraśnika – dodał, zwracając się już bezpośrednio do burmistrza Włodarczyka.

Życzenia dla władz miasta i kraśniczan złożyli też przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Kraśnikiem zagranicznych miast, którzy gościli u nas na 11-listopadowych uroczystościach.

 

 

Po części oficjalnej Gali przyszła kolej na następną część artystyczną. Z koncertem pt. „Dźwięki Wolności” wystąpiła Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury.

 

Nasze zdjęcia z Gali Niepodległości możecie zobaczyć tutaj.