Z hrabią po Gościeradowie – zachęcamy do wzięcia udziału w grze terenowej

Aktualności
Czcionka

Foldery, mapki, reklamy w mediach, imprezy – samorządy lokalne mają bardzo różne koncepcje na promocję swoich terenów, także pod kątem turystycznym. Ciekawy pomysł w tym względzie zrealizowano w Gościeradowie. Przygotowano grę terenową, dzięki której można zobaczyć piękne i ciekawe zakątki tej miejscowości oraz poznać jej historię.

- Szukaliśmy ciekawych pomysłów na promocję walorów turystycznych naszej gminy. Nie byliśmy zadowoleni z tego, jak to wyglądało w ramach organizacji Szlak Jagielloński, którego gmina była członkiem i postanowiliśmy zrobić coś sami. Pojawiła się propozycja, by przygotować grę terenową i w tym właśnie kierunku poszliśmy – mówi dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gościeradowie Dorota Karkusiewicz.

W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele osób, społeczników, którzy mają bardzo dużą wiedzę na temat historii ziemi gościeradowskiej, przyrody tych terenów, promują gminę: Mariusz Szczepanik, Dorota Karkusiewicz, Teresa Kamieniarz, Anna Margiel, Aleksandra Zawisza, Wiktoria Janiec, Ewa Wołoszyn, Małgorzata Kamińska-Żuber, Beata Sajecka, Agnieszka Kamieniarz oraz Iwona Wojciechowska.

- Nawiązaliśmy współpracę z kilkoma fundacjami, które specjalizują się w grach terenowych. Wybraliśmy Fundację Mapa Pasji, która zorganizowała nam warsztaty, zapoznała nas z metodą questu, podpowiedziała, jak tworzyć taką grę terenową i przystąpiliśmy do działania – wspomina Dorota Karkusiewicz. - Warsztaty polegały między innymi na tym, że wyszliśmy w teren, zobaczyliśmy miejsca, które warto odwiedzać. Postanowiliśmy, że pójdziemy szlakiem hrabiego Suchodolskiego, a za miejsce startu wybraliśmy cmentarz parafialny. Tego, gdzie wytyczona trasa prowadzi dalej, można dowiedzieć się biorąc udział w naszej grze – dodaje dyrektorka GBP.

Jak przekonuje pani Dorota, już samo tworzenie gry było doskonała zabawą. Nie chodziło bowiem jedynie o wytyczenie trasy i wymyślenie zadań, które po drodze należy wykonać, ale też napisanie scenariusza gry, a ten powstał w formie wierszowanej.

By wziąć udział w grze terenowej „Z hrabią po Gościeradowie” można korzystać z ulotek, które dostępne są w Urzędzie Gminy Gościeradów, Gminnej Bibliotece Publicznej oraz miejscowej restauracji „Bajka”. Można też do tego celu wykorzystać aplikację mobilną. Odnajdziecie ją i pobierzecie ze strony questy.com.pl.

- Sama przeszłam tę trasę z aplikacją mobliną. Wielka frajda, wszystkim polecam. To doskonała propozycja dla całych rodzin. Zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak i turystów, którzy nas odwiedzą – zachęca jedna z twórczyń gry terenowej.

Ile osób już przeszło się „Z hrabią po Gościeradowie” - trudno powiedzieć. Na pewno kilkanaście zrobiło podczas Dni Gościeradowa.

- Ta gra ma być początkiem tego, co chcielibyśmy zrobić. Na razie czekamy jednak jak zostanie odebrana. Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne – kończy dyrektor Karkusiewicz.