Budowa pomnika smoleńskiego rozpoczęta

Aktualności
Czcionka

Uprawomocniła się decyzja w sprawie budowy pomnika smoleńskiego w Kraśniku. W związku z tym rozpoczęły się prace w miejscu, gdzie ma stanąć postument.

Pozwolenie na budowę pomnika smoleńskiego w dzielnicy fabrycznej Kraśnika jest prawomocne. W toku postępowania administracyjnego, w którym sprawdzana była zgodność przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, Starostwo nie stwierdziło żadnych podstaw do odmowy wydania pozwolenia. Wcześniej zgodę na lokalizację pomnika w tym miejscu wydały władze Kraśnika. Działka na której stanie postument należy do samorządu miejskiego. Urząd Miasta zawarł umowę użyczenia terenu z wnioskodawcą – bezpłatnie i na czas nieokreślony. Żadna ze stron postępowania, ani Miasto Kraśnik, ani Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec”, nie odwołała się od decyzji Starostwa Powiatowego.

- Zanim to się stało, warto było przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Przeciwnicy budowy podnoszą, że nikt nie pytał kraśniczan o zdanie – komentuje starosta kraśnicki Andrzej Maj. - Z naszej strony wygląda to tak, że Starostwo Powiatowe nie może udzielać pozwolenia na budowę w oparciu o konsultacje społeczne, czy plebiscyt wśród mieszkańców. Nie ma takiej możliwości prawnej. Aby złagodzić negatywne opinie mieszkańców, inicjatorzy budowy i władze miasta powinni wcześniej w dialogu z mieszkańcami znaleźć odpowiednią lokalizację dla pomnika, nie budzącą aż takich emocji - dodaje starosta.

Uprawomocnienie się pozwolenia na budowę dało zielone światło do jej rozpoczęcia. W czwartek 10 maja na miejscu gdzie ma stanąć pomnik ruszyły się prace budowlane, które za cel mają przygotowanie tereny pod umieszczenie postumentu.

 

 

Nad samym pomnikiem pracuje już Andrzej Krawczak, artysta, którego do wykonania pomnika zaangażował KOMITET NA RZECZ BUDOWY POMNIKA PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. Prawdopodobnie będzie on gotowy jeszcze w tym miesiącu.


Zobacz też:
Urzędowscy radni decydowali po raz kolejny. Anioł Wolności ostatecznie stanie w Rynku
Jest pozwolenie na budowę pomnika „smoleńskiego” w Kraśniku
Jest wniosek o pozwolenie na budowę Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.


Kiedy pomnik stanie na skrzyżowaniu ulic Balladyny i Słowackiego? Ta data nie jest jeszcze znana. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, proponowany wcześniej czerwcowy termin jego odsłonięcia jest nieaktualny. W tej sprawie decyzję ma podjąć komitet.