Gościeradów. Był posterunek, będzie biblioteka i ośrodek kultury?

Aktualności
Czcionka

Pod koniec 2015 roku Gmina Gościeradów otrzymała w formie darowizny od Skarbu Państwa budynek po dawnym posterunku policji w Gościeradowie. W podpisanej w tej kwestii umowie znalazł się zapis, że ma się tam mieścić placówka kultury. Do tej pory samorząd nie miał środków, by ten plan urzeczywistnić. Teraz stara się o dotację na modernizację i rozbudowę obiektu, tak by zmieściły się tam gminne biblioteka i ośrodek kultury.

Wspomniany obiekt, od chwili reorganizacji struktur przeprowadzonej przez Komendę Powiatową Policji kilka lat temu, w wyniku której zlikwidowane zostały gminne posterunki, stoi nieużytkowany. W listopadzie 2015 roku od Skarbu Państwa, za pośrednictwem Starosty Kraśnickiego, przejęła go gmina Gościeradów. Samorządowcy od początku mówili, że chcieliby go przeznaczyć na cele kulturalne, przenieść tu bibliotekę lub Gminny Ośrodek Kultury. Obiekt, w którym obie placówki funkcjonują, jest bowiem za ciasny i w złym stanie technicznym. Powstał „na chwilę” w czasach świetności POM-u, a przetrwał zdecydowanie dłużej niż planowana była jego żywotność.

By ten plan zrealizować, brakowało jednak środków. Nie było też możliwości pozyskania zewnętrznego wsparcia. Teraz się ona pojawiła. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków na rewitalizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

- Przygotowaliśmy duży wniosek na tak zwaną rewitalizację, który obejmuje kilka przedsięwzięć. Tym największym i najważniejszym jest adaptacja i rozbudowa budynku po byłym posterunku policji na potrzeby naszych instytucji kultury. Poza tym plany dotyczą także naszego stadionu, by go bardziej uatrakcyjnić dla publiczności i mieszkańców (chodzi o oświetlenie, chodnik wokół korony i modernizację płyty boiska) oraz rozbudowy infrastruktury przy stawach w Wólce Gościeradowskiej – informuje Mariusz Szczepanik, wójt gm. Gościeradów.

Projekt adaptacji i rozbudowy dawnego posterunku policji, tak by zmieściły się tam GOK i biblioteka, na zlecenie gościeradowskich urzędników przygotowało biuro projektowe - ARMADA PRO.

 

 

- W tej chwili budynek ma 212 m kw., my, w ramach planowanej inwestycji, praktycznie chcielibyśmy obok postawić bliźniak. Może troszkę mniejszy drugi obiekt. Byłyby one połączone. Chcemy tę inwestycję przeprowadzić z zachowaniem stylistyki i materiałów, z których zbudowany jest obecny budynek. Wygląd jego elewacji byłby zachowany. Ocieplilibyśmy go od wewnątrz. W dawnym posterunku znalazłyby się pomieszczenia biurowe dla GOK i biblioteka, a w części, którą chcemy dobudować, byłaby przede wszystkim sala widowiskowa i zaplecze gospodarczo-techniczne – wyjaśnia szczegóły inwestycji wójt Szczepanik.

Budynkowi towarzyszyłby także parking. Działka, na której jest on usytuowany, pozwala na zaplanowanie go, a lokalizacja tam miejsc postojowych jest nieodzowna, ponieważ nieruchomość znajduje się przy ruchliwym skrzyżowaniu dróg krajowej i powiatowej. Parkowanie przy drodze byłoby więc i utrudnione i niebezpieczne.

Budynek, którego rozbudowa i adaptacja jest planowana, powstał przed II wojną światową. Wybudowany został na potrzeby Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, które w pobliskim pałacu prowadziło szpital - ochronkę. Wykorzystywany był do potrzeb administracyjnych Towarzystwa. Do tej pory na szczytowej ścianie elewacyjnej znajduje się ułożony z cegieł napis WTD.

To, czy wspomniana inwestycję uda się zrealizować zależy oczywiście od tego, czy samorząd pozyska wsparcie zewnętrzne. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść jesienią tego roku. Zaletą programów rewitalizacyjnych jest wysokość możliwego do pozyskania dofinansowania. To może wynieść 95%.