SM Metalowiec buduje i czeka na wieżowce

Aktualności
Czcionka

Niedługo do nowego bloku w Spółdzielni Mieszkaniowej "Metalowiec" wprowadzą się lokatorzy. Spółdzielnia planuje budowę kolejnych bloków i domków jednorodzinnych. Czeka też na decyzję w sprawie możliwości stawiania na swoim terenie wieżowców.

Metalowiec to jedyna spółdzielnia w mieście, która w ostatnich latach oferuje nowe mieszkania. Niedawno zakończyła budowę kolejnego bloku przy ul. Wyszyńskiego 16D na osiedlu Widok I.

- W tym budynku jest 30 mieszkań, można powiedzieć w pełnym asortymencie, od kawalerek po mieszkania trzypokojowe - mówi prezes "Metalowca" Piotr Iwan.

Obecnie trwają odbiory techniczne i już niedługo klucze do mieszkań powinni otrzymać nowi właściciele. By zamieszkać w tym bloku trzeba było zapłacić średnio 3,2 tys. zł za metr kwadratowy. Ostateczna cena zależała od położenia mieszkania.

Obecnie trwa budowa kolejnego bloku na tym osiedlu, którego granicami są ulice Kard. Wyszyńskiego i Francuską, a który będzie miał adres Kard. Wyszyńskiego 18C. Leży on tuż za tym który właśnie będzie oddawany. Spółdzielnia planuje ukończyć go na początku przyszłego roku. Wszystkie mieszkania zostały w nim już wykupione.

Na tym terenie "Metalowiec" ma w planach jeszcze jeden budynek. Tym razem po południowej części od strony ulicy Francuskiej. Będzie to także jednoklatkowy  budynek o 5 kondygnacjach mieszkalnych, w którym znajdzie się 30 mieszkań o powierzchni od trzydziestu kilku  do ponad siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Będzie też - tak jak w poprzednich blokach - winda.

- Zainteresowanie naszymi mieszkaniami jest spore. Jeśli chodzi o ten ostatni blok na osiedlu Widok I, to mamy już jedenastu chętnych - mówi prezes "Metalowca".

Niestety ze wzrostem zainteresowania i kosztów budowy do góry idzie też cena. Za metr mieszkania w tym bloku trzeba będzie zapłacić średnio ok. 3,5 tys. zł.

W ubiegłym roku Spółdzielnia zaoferowała mieszkańcom po raz pierwszy także domki jednorodzinne w zabudowie szeregowej przy ul. Francuskiej. Ma powstać ich cztery. Koszt takiego domku to ok. 360 tys. zł. W cenie oprócz domku w stanie deweloperskim jest m.in. 3 arowa działka, ogrodzenie, brama. Jeden z nich jest nadal dostępny.

Spółdzielnia oferuje mieszkańcom nie tylko miejsca do mieszkania. W czerwcu tego roku "Metalowiec" chce oddać do użytku pierwsze w naszym mieście garaże dwupoziomowe, zlokalizowane na rogu działki między nowo budowanymi blokami. Ma jeszcze wolne boksy na sprzedaż w tej lokalizacji.

Myśli też o miejscach do parkowania dla mieszkańców po drugiej stronie ul. Wyszyńskiego, niedaleko ZUS, gdzie ma powstać osiedle Widok II.

- Chcielibyśmy wybudować parking na ok. 70 miejsc. Niestety nie jesteśmy w stanie sami zrealizować tej inwestycji i będziemy chcieli prosić o wsparcie miasto, któremu powinno zależeć na rozwoju nowych terenów pod mieszkalnictwo - mówi prezes Iwan.

To właśnie na tym terenie Spółdzielnia chciałaby budować kolejne budynki, w tym trzy punktowe 9-piętrowe wieżowce. Na razie uniemożliwia jej to plan zagospodarowania przestrzennego, ale władze "Metalowca" zwróciły się o jego zmianę. We wrześniu Rada Miasta zajmowała się zmianami w planie, ale ten teren z nich wyłączono. Niedługo temat ma powrócić na sesję i wtedy radni zdecydują, czy na terenie pomiędzy ulicami Kard. Wyszyńskiego, Węgierskiej i Popiełuszki będzie można zrealizować pomysły Spółdzielni.

Pomysły, które mają zarówno swych zwolenników, którzy już są chętni do zakupu mieszkań w takim bloku, jak i przeciwników, którzy uważają, że takie budynki nie powinny być w Kraśniku stawiane.