Unijne pieniądze wspierają kraśnicki budżet

Aktualności
Czcionka

Pod koniec grudnia radni miejscy uchwalili budżet miasta. Ponad 27 mln zł przeznaczono na inwestycje w wielu obszarach działania. Spora część z tych pieniędzy to środki pozyskane z zewnętrznych źródeł, w tym z Unii Europejskiej.

Dochody budżetu Kraśnika na 2018 rok to ponad 140 mln złotych. Wydatki sięgną ponad 144 mln zł. Na inwestycje miasto chce wydać ponad 27 mln zł.

Jak co roku pojawiają się opinie, że budżety w roku w którym odbywają się wybory są przygotowywane właśnie pod nie. Taka opinie pojawiła się także i tym razem wśród radnych. Nie zgodził się z tym burmistrz Mirosław Włodarczyk.

- Tegoroczny budżet nie jest budżetem wyborczym. On jest zdeterminowany naszymi staraniami o środki zewnętrzne. I to nie jest „wina” burmistrza ani pracowników urzędu, że rozstrzygnięcie konkursów unijnych przypadło właśnie na ten okres. Gdyby to był budżet wyborczy. to realizowalibyśmy w nim różne „zachcianki” radnych, a będziemy realizować rzeczy o które zabiegaliśmy przez wiele lat – mówił burmistrz - Dzisiaj jak nie wsiądziemy do tego pociągu, jak nie skorzystamy z tych środków to kolejny konkurs na pewne zagadnienia już się nie powtórzy i nie będziemy mogli z pieniędzy skorzystać - dodał burmistrz.

Co za budżetowe pieniądze chcą zrobić władze miasta?

Drogi, drogi, drogi

Miasto planuje m.in. dalsze inwestowanie w drogi, zarówno te gminne, ale i powiatowe czy wojewódzkie, które znajdują się na terenie Kraśnika.

Z rządowym dofinansowaniem kompleksowo zostanie przebudowana ul. Gmeinera. W ramach prac przebudowana zostanie droga wraz z skrzyżowaniem z ul. Graniczną, miejsca postojowe. Powstaną 2 zatoki autobusowe i odcinek ścieżki rowerowej. Przebudowane zostaną istniejące chodniki oraz istniejące zjazdy.

Kontynuowana będzie budowa ul. Kwiatkowickiej, powstanie także chodnik przy ul. Towarowej. Będą też prowadzone prace na ul. Prusa, Kopernika, Pogodnej. Na etapie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej są ulice: Staffa, Batalionów Chłopskich oraz łącznik ul. Jagiellońska-Suchyńska. W 2018 roku miasto przygotuje także dokumentacje na budowę dróg na ul. Modrzewiowej,  ul. Zachodniej i łącznika Al. Młodości – ul. Graniczna.

W 2018 roku czeka nas także remont najważniejszej arterii drogowej miasta – ulic Urzędowskiej i Lubelskiej w ramach remontu drogi wojewódzkiej Nr 833 Chodel – Kraśnik. Ten remont prowadzić będzie zarząd Dróg Wojewódzkich, a miasto wraz z powiatem go współfinansuje przeznaczając z budżetu miasta na ten cel 800 tys. zł.

Miasto także dofinansuje drogi powiatowe. W tym roku będzie to remont ulic: Lubelskiej, Strażackiej, Piłsudskiego i al. Niepodległości oraz remont chodników przy ulicach Podleskiej, Kolejowej i Nadstawnej.

Kraśnik miastem sportu - ciąg dalszy

W dalszym ciągu miasto będzie inwestować w infrastrukturę sportową. Jedną z poważniejszych inwestycji ma być budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 2. O  tej inwestycji już pisaliśmy na naszych łamach. Przypomnijmy, że miasto chce od strony ul. Spółdzielczej postawić energooszczędny, o kubaturze ponad 1300 metrów kwadratowych, obiekt.

Spore zmiany czeka także kryty basen w dzielnicy fabrycznej. W ciągu najbliższych dwóch lat zostanie mocno przebudowany. Powstanie tam m.in. mała siłownia, nowa sauna z jaccuzi, a także zjeżdżalnia ślimakowa. Przebudowane zostanie też zaplecze szatniowo – sanitarne. Budynek przejdzie ponadto termomodernizację, dzięki czemu będzie znacznie oszczędniejszy w eksploatacji. Stanie się to m.in. dzięki pompom ciepła i solarom.

Oprócz basenu miasto będzie prowadziło także inwestycje związane z boiskami przy Szkole Podstawowej nr 6 oraz stadionem Tęczy, który przejdzie mocny lifting.

Na kraśnickim MOSiR odnowiony zostanie teren skateparku. Powstanie także siłownia zewnętrzna oraz park do ćwiczeń siłowych. Zupełnie nowy wygląd zyska bardzo popularny plac zabaw na MOSiR, który zbudowany zostanie praktycznie od nowa. Nowe urządzenia pojawią się na placach przy ul. Sikorskiego, na Piaskach oraz przy ul. Koszarowej.

Częściowo z obiektami sportowymi związana jest również inwestycja w miejsca noclegowe w budynku Gimnazjum nr 1. Tu na 2 piętrach powstanie 47 miejsc do spania.

W szkołach będzie cieplej

Inwestycje czekają także szkoły. Gruntowne termomodernizacje ze wsparciem z unijnych środków przejdą szkoły nr 5, Gimnazjum Nr 1, Zespół Placówek Oświatowych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 3.

Miasto planuje zakup siedmiu pawilonów z przeznaczeniem na lokale socjalne. Mają one stanąć przy ul. Prusa, obok istniejących lokali socjalnych. Każdy taki pawilon wyposażony jest w łazienkę z prysznicem oraz ogrzewanie elektryczne.

Nowa zieleń za unijne pieniądze

W tym roku wykonana zostanie większość prac związanym z miejską zielenią, na które Kraśnik otrzymał  ponad 6 mln zł dotacji z unijnych środków. Sporo przetargów związanych z tym projektem jest już w trakcie, tak by wiosną mogły zacząć się prace. Zamczysko, „aleja jabłoniowa”, parki, skwer przy PKP to tylko część z 12 miejsc jakie w 2018 roku powinno zmienić swoje oblicze.

Upamiętnią historię tablicami

Jedna z komisji Rady Miasta wnioskowała, by oznaczyć w Kraśniku odpowiednimi tablicami miejsca pamięci. Burmistrz przychylił się do tego wniosku i zostanie on zrealizowany ze środków bieżących Urzędu Miasta. Obecnie trwają prace merytoryczne związane z tym zadaniem. Radni wnioskowali także, by przy wlotach do miasta postawić cztery "witacze". Jak powiedział kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miasta Łukasz Wyka najpierw potrzebny jest pomysł na tego typu instalacje. Jeśli pojawią się konkrety, wtedy miasto zdecyduje się na ich realizacje. Pojawił się też wniosek, by zadaszyć trybuny na stadionie MOSiR. Jak powiedział kierownik Wyka miasto myśli o tym i prawdopodobnie w trzecim etapie modernizacji obiektów, wraz z elementami infrastruktury lekkoatletycznej, pojawią się takie elementy.