Ku pamięci i przestrodze. W Szczecynie i Borowie uczczono pamięć ofiar pacyfikacji

Aktualności
Czcionka

2 lutego to na terenie powiatu kraśnickiego tradycyjnie czas pamięci o ofiarach pacyfikacji, której dokonali żołnierze niemieccy (SS, Wehrmacht, żandarmeria, policja) oraz własowcy (Rosjanie i Ukraińcy współpracujący z Niemcami) w 1944 roku. W Borowie, Szczecynie, Wólce Szczeckiej, Łążku Zaklikowskim, Łążku Chwałowskim i Karasiówce wymordowano wówczas w sumie około 1250 osób, a większość zabudowań została doszczętnie spalona. Pamięć ofiar uczcili dzisiaj mieszkańcy, władze samorządowe, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji i organizacji społecznych.

Uroczystości, podczas których oddano hołd i modlono się za pomordowanych, odbyły się dzisiaj w Borowie (gm. Annopol) i Szczecynie (gmina Gościeradów). W Szczecynie były one połączone z poświęceniem pomnika odnowionego staraniem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Szczecyn, które otrzymało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odnowienie mogiły – pomnika, oprócz pomysłodawców, zaangażowały się również m.in.: lubelska Fundacja Kurs w Przyszłość, Urząd Gminy w Gościeradowie, ks. proboszcz Piotr Wątroba, Rada Parafialna w Szczecynie oraz Rada Sołecka ze Szczecyna.

To jak wyglądały dzisiejsze uroczystości w Szczecynie możecie zobaczyć na zdjęciach udostępnionych nam przez Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie.