Głos Kraśnicki: Czy w Kraśniku powstanie kolejny supermarket?

Aktualności
Czcionka

Jeśli radni na wrześniowej sesji zmienią plan zagospodarowania zgodnie z uchwalonym niedawno przez siebie dokumentem, w kolejnych miejscach w Kraśniku będą mogły powstać sklepy wielko-powierzchniowe pow. 2 tys. metrów kwadratowych sprzedaży. Czy w jednej z lokalizacji powstanie kolejny supermarket? Pisze o tym najnowszy "Głos Kraśnicki".

Wspomniany dokument to Studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kraśnik. Określa on w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania. To tym dokumentem kierują się urzędnicy i radni przy pracach nad zmianami planu zagospodarowania, który jest prawem lokalnym, mówiącym w dużym uproszczeniu o tym gdzie, co i na jakich zasadach może powstać w mieście.

Największą dyskusję podczas nadzwyczajnej sesji wzbudziła jednak sprawa sklepów wielko-powierzchniowych których możliwość postawienia lub nie w konkretnych miejscach musi regulować Studium.

Jak już kiedyś pisaliśmy jedna z firm inwestycyjnych chce w Kraśniku u zbiegu ulic Al. Niepodległości i Inwalidów Wojennych wybudować galerię handlową.

Dzień przed sesją na posiedzeniu odpowiedniej Komisji Gospodarki Komunalnej zaproponowano by jednak nie dopuścić do budowy wielko-powierzchniowej inwestycji w tym miejscu. Skąd ta zmiana zdania, wyjaśniał przewodniczący Komisji Ryszard Iracki.

- Po sesji Kraśnicka Izba Gospodarcza poprosiła nas o spotkanie i rozmawialiśmy przeciw temu by w tym miejscu powstała galeria powyżej 10 tys. metrów. Mniejsza, w porządku do 2 tys. niech sobie będzie – tłumaczył radny.

Takie ograniczenie miałoby chronić lokalnych przedsiębiorców. Temat galerii podzielił radnych.

- Apeluję, żebyśmy my podejmując ważne dla miasta decyzje rozpatrywali je w oparciu o wiedzę a nie o partykularne interesy wąskiej grupy ludzi. Czasami takie „nie, bo nie” jest w interesie wąskiej grupy ludzi. My postępu nie zatrzymamy. Możemy opóźnić jego przybycie. Jeśli chcemy inwestora ściągnąć, jeśli chcemy, żeby czuł się w naszym mieście dobrze to nie utrudniajmy mu. Ta galeria jest konkurencją dla galerii w Lublinie – argumentował radny Tadeusz Członka.

Gdzie ograniczono możliwość stawiania obiektów wielko-powierzchniowych a gdzie wprost przeciwnie, i czy są chętni na zbudowanie kolejnego marketu w Kraśniku? O tym można przeczytać w najnowszym wydaniu "Głosu Kraśnickiego", które już od dziś w sprzedaży.

Na zdjęciu działka na której ma powstać nowa galeria.