Budowa lądowiska dla ratowniczych śmigłowców ruszy na dniach

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już za około dwa miesiące Kraśnik wzbogaci się o lądowisko dla ratowniczych śmigłowców z prawdziwego zdarzenia. Po wielu latach kraśnicki Szpitalny Oddział Ratunkowy zyska ostatni element niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania

Wg. przepisów prawa SOR-y powinny spełniać pewne wymagania. Jednym z nich jest lądowisko dla śmigłowców, które transportują chorych m.in. z wypadków.

- Brak lądowiska to jedyny punkt ustawy o ratownictwie medycznym jakiego nie spełniał kraśnicki SOR – mówi dyrektor SP ZOZ dr Marek Kos - Mamy odpowiednią wiatę, pojazdy, salę resuscytacji, sale obserwacyjne, intensywnej terapii. Brakuje nam tylko lądowiska – dodaje dyrektor.

Lądowisko będzie się mieścić w okolicach kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego na Piaskach po drugiej stronie alei Tysiąclecia.

W maju tego roku ZOZ ogłosił przetarg i wyłonił firmę, która w systemie „zaprojektuj i wybuduj” ma zrealizować całą inwestycję. Jedyną ofertę za prawie 670 tys. zł złożyła firma Qumak S.A. z Warszawy. Do kosztów powstania lądowiska trzeba jeszcze doliczyć wykup działek, który zrealizowało kraśnickie Starostwo Powiatowe. Dyrekcja szpitala chce przy okazji finansowania tej inwestycji skorzystać z pieniędzy zewnętrznych.

- Będziemy się starać o refundację, bo są w Ministerstwie Zdrowia pieniądze na oddziały ratunkowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym dofinansowanie może wynieść do 85% - deklaruje dyrektor Marek Kos.

Zakończyła się już procedura związana z pozwoleniem na budowę.

- Do Starostwa wpłynęły dokumenty z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę – mówi p.o. kierownika Wydziału Budownictwa, Inwestycji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego Mateusz KaprońDziś (wtorek 25.10)wydaliśmy decyzję i prace będą mogły się rozpocząć – dodaje kierownik.

Jak szacuje dyrekcja ZOZ-u robót typowo budowlanych na placu nie powinno być dużo. Powinny potrwać około kilku tygodni. Powstanie płyta lądowiska, ogrodzenie i system oświetleniowy oraz droga dojazdowa.