Ogłoszenie

Urzędów. Szczęśliwe awaryjne lądowanie w polu

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O ogromnym szczęściu mogą mówić dwaj młodzi piloci, którzy awaryjnie lądowali swoim samolotem na urzędowskich polach. Prawdopodobną przyczyną była awaria silnika.

W sobotę 27 sierpnia , lekki samolot turystyczny Cesna 152,  awaryjnie lądował w Urzędowie na szczerym polu.  Zdarzenie miało miejsce około godziny dziewiętnastej.  Samolot leciał z Radawca do Mielca.

Mieszkańców Urzędowa zaniepokoił nietypowy dźwięk jaki wydawał z siebie przelatujący nad tą miejscowością  mały jednopłatowy samolot, który zniknął za pagórkami. Jak się okazało piloci wyszukiwali miejsca gdzie  mogliby w miarę bezpiecznie wylądować. 

- Rano wylecieliśmy z lotniska w Mielcu, polecieliśmy na Mazury, a w drodze powrotnej lądowaliśmy w Radawcu, aby zatankować paliwo – relacjonuje drżącym głosem jeden z pilotów – Kiedy wystartowaliśmy maszyna pracowała normalnie, ale po pewnym czasie, silnik zaczął dziwnie pracować, a wskaźnik oleju pokazywał zbyt wysoką temperaturę. Mieliśmy nadzieję że dolecimy do lotniska w Turbi koło Stalowej Woli. Niestety okazało się to zbyt optymistyczne. Silnik coraz bardziej przerywał, zaczęliśmy więc szukać miejsca do awaryjnego lądowania, tak aby nikomu nie wyrządzić krzywdy i samemu bezpiecznie wylądować. Udało się nam wypatrzyć w miarę równe , szerokie i już uprawione pole i szczęśliwie usiedliśmy. Oprócz ogromnego stresu, nic nam się nie stało.

 

Dla obydwu pilotów było to pierwsze awaryjne lądowanie. Przeprowadzili je jednak bardzo dobrze, mimo, że mają wylatane 300 i 150 godzin w powietrzu. Udało im się bezpiecznie wylądować nie wyrządzając żadnych szkód. Piloci podkreślają jednak, że są szkoleni również i do takich sytuacji.

tekst i foto: gem

 

 

Najnowsze ogłoszenia