Kraśnik: Dziś debata w sprawie podniesienia podatków

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rada_Miasta_2
Dziś kraśniccy rajcy będą decydować o przyszłorocznych podatkach. foto Paweł Bieleń
Jak informowaliśmy już przed kilkoma dniami z propozycją taką wystąpił burmistrz Mirosław Włodarczyk. Chce on by od przyszłego roku najważniejsze stawki lokalnych podatków wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Dziś propozycję tą, przedstawioną w formie projektu uchwały, opiniować będą kraśniccy rajcy.

Już na etapie burmistrzowskiej propozycji sprawa ta wzbudziła ogromne kontrowersje. Krytycznie oceniali ją przedstawiciele wszystkich opcji reprezentowanych na forum kraśnickiej rady (wypowiedzi zaczerpnięte z Głosu Gazety Powiatowej).

- Jeśli rzeczywiście zakładany jest kilkudziesięcioprocentowy wzrost, to w sytuacji gdy społeczeństwo jest zabiedzone, a wiele firm robi bokami, to jest to propozycja nie do przyjęcia. O tym jaka jest kondycja i firm i zwykłych mieszkańców może świadczyć dramatyczny zastój na rynku nieruchomości. Mówimy, że trzeba robić klimat przyjazny dla przedsiębiorców, ściągać inwestorów, a podwyżka podatków to wybór drogi w przeciwnym kierunku ? mówił na łamach Głosu Gazety Powiatowej Tadeusz Członka, przewodniczący Rady Miasta (SLD).

- Trzeba większą uwagę skupić na pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, co niestety zostało przez burmistrza Włodarczyka zaniedbane oraz przyjrzeć się ściągalności podatków. Miały być też oszczędności na funkcjonowaniu Urzędu Miasta i miejskich instytucji, a tego nie widać ? podpowiadała z kolei gdzie miasto powinno szukać pieniędzy Paweł Świderski, radny Rady Miasta (PO)

- Podwyżka podatków lokalnych w obecnej sytuacji byłaby w moim odczuciu niesprawiedliwością społeczną. Tym bardziej, jako radny startujący z Komitetu Wyborczego, który w swojej nazwie posiada słowa intencje związane z przestrzeganiem prawa i sprawiedliwości, jestem zobowiązany bronić sprawiedliwości społecznej w naszej lokalnej społeczności. Dlatego wymieniona przeze mnie sprawiedliwość społeczna nie pozwala mi zgodzić się na drastyczną podwyżkę podatków zaproponowaną przez urzędników kraśnickiego magistratu ? komentował z kolei projekt uchwały podatkowej Jacek Madejek, radny Rady Miasta (Prawo i Sprawiedliwość).

            Z tych wypowiedzi można sądzić, że burmistrzowi Włodarczykowi będzie bardzo trudno przeforsować jego podatkowe pomysły, ale jak będzie w rzeczywistości okaże się na dzisiejszej sesji Rady Miasta Kraśnik. Początek o godzinie 9.00 w kraśnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Szczegóły dotyczące propozycji podatkowych burmistrza w artykule:

Burmistrz szykuje drastyczną podwyżkę podatków