Co jakiś czas w mediach słyszymy o oszukanych osobach, które skuszone wizją korzystniejszych warunków, oszczędności, niższych opłat zdecydowały się podpisać nowe umowy na dostawę gazu, prądu czy na przykład na usługi telekomunikacyjne. Po jakimś czasie okazuje się, że umowa została podpisanie nie z tą firmą której rzekomy przedstawiciel zapukał do drzwi, jest nie taniej a drożej, a na dodatek nie można się z niej wycofać. Wczoraj tacy naciągacze pojawili się w Kraśniku.

Sprzątanie śmieci z lasów otaczających miasto Kraśnik to niestety trochę „syzyfowe prace”. Wciąż jest bowiem wśród nas grono „brudasów”, którzy regularnie zostawiają w lesie butelki, opakowania po produktach spożywczych, stare sprzęty domowe, części samochodowe itd. Nie oznacza to jednak, że terenów leśnych nie należy sprzątać.

W roli podwójnych zwycięzców do Kraśnika będzie wracać robotyczna drużyna Team 5883 Spice Gears. Nasza młodzież i wspierający ją mentorzy powtórzyli ubiegłoroczne osiągnięcie z Chin i również w Turcji wygrali dwa turnieje regionalne First Robotics Competition.

Działają w nowym miejscu od ok. 6 tygodni. We wtorek 5 marca natomiast miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Dializ Frasenius w Kraśniku. Placówka, która do tej pory mieściła się w dzielnicy fabrycznej, zyskała nowoczesny budynek, który mieści się tuż za szpitalem w dzielnicy starej.

Powód budowy nowego budynku był prozaiczny. Przybywało pacjentów, którzy wymagali korzystania ze sztucznej nerki. W budynku leżącym na terenie szpitala przy ul. Chopina, od al. Tysiąclecia, może się obecnie dializować ok. 120 osób. To 20% więcej niż w poprzedniej lokalizacji. Niestety jak mówią fachowcy liczba osób z niewydolnością nerek powiększa się. Jest to bowiem choroba cywilizacyjna.

- Dla pacjentów to wyjątkowo komfortowa sytuacja - doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym doskonale wyposażonym budynku. Cieszymy się, że chorzy zyskują nową jakość leczenia - mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Nephrocare Polska, która to firma jest właścicielem stacji dializ w Kraśniku.

Polska spółka to element międzynarodowej firmy, działającej w branży związanej ze schorzeniami nerek w ponad 120 krajach. Firma, która na naszym terenie funkcjonuje od 2005 roku, chwali sobie współpracę z Powiatem Kraśnickim i kraśnickim ZOZ-em, na terenie którego mieści się stacja dializ.

Wszystkie świadczenia realizowane w kraśnickiej placówce są dla pacjentów bezpłatne - refunduje je NFZ.

Nowy budynek jest dwukondygnacyjny. Na dole znajdują się pomieszczenia administracyjne i techniczne a na górze sale dializ. Pomieszczenia są bardziej przestronne, z nowym wyposażeniem. Powstał też bardzo nowoczesny system uzdatniania wody, który jest bardzo istotnym elementem w dializoterapii. Całość inwestycji to kwota ok. 5,5 mln zł.

Sprzęt to nie wszystko. Bardzo ważni są także ludzie, którzy opiekują się pacjentami. To 25-osobowy zespół, którym od lat kieruje dr hab. med. Andrzej Swatowski. W ubiegłym roku otrzymał on prestiżową nagrodę Anioła Medycyny (takim samym tytułem został uhonorowany także inny lekarz z Kraśnika dr n. med. Feliks Maciejewski). Na otwarciu nowej placówki gratulacje w związku z tym złożył mu Starosta Kraśnicki Krzysztof Staruch.

- Chciałbym podziękować całemu personelowi, który od wielu lat angażuje się w pomoc naszym pacjentom. Jesteśmy tego świadkami. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu własnym, władz powiatu ale i mieszkańców chciałbym złożyć gratulacje panu dr hab. n. med. Andrzejowi Swatowskiemu i podziękować mu za jego zaangażowanie na rzecz pacjentów - mówił Starosta.

Obecni na otwarciu mogli sami przekonać się jak od środka wygląda nowa "nerka" oraz jak pracuje personel stacji dializ.

Jeśli chodzi o budynek przy Al. Niepodległości 16, gdzie mieściła się do tej pory stacja dializ, przejmowany jest on obecnie przez Powiat Kraśnicki. Prawdopodobnie to w nim ulokowany zostanie Dzienny Dom Opieki Medycznej, o którym pisaliśmy we wrześniu ub. roku.

Fotorelację z otwarcia stacji dializ można obejrzeć tutaj.

Od kilku już lat realizowany jest plan restrukturyzacji Szpitala Powiatowego w Kraśniku zakładający między innymi zgrupowanie wszystkich „ostrych” oddziałów w głównym budynku szpitalnym przy ul. Chopina. W ubiegłym roku odbył się kolejny jego etap - przeniesienie kardiologii z dzielnicy fabrycznej miasta. Pacjenci w nowych pomieszczeniach tego oddziału leczeni są już od grudnia, ale dzisiaj odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi na zakończenie inwestycji.

Więcej artykułów…