Pomagają osobom niepełnosprawnym, prowadzą działalność charytatywną, zajmują się regionalizmem, kolekcjonerstwem, organizują zajęcia dla dzieci, spełniają się na polu kulturalnym, sportowym, dbają o podnoszenie poziomu edukacji – wczoraj, w sobotę 18 listopada, w hali sportowej Zespołu szkół nr 3 w Kraśniku w ramach II Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Kraśnickiego zaprezentowały się fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne działające na naszym terenie.

Mieszkańcy naszego powiatu, niezależnie od wieku, często pokazują, że mają gorące serca i nie przechodzą obojętnie obok tych, którzy potrzebują pomocy. W tym przypadku chodziło o zbiórkę środków na na rzecz młodego mieszkańca gminy Zakrzówek Marcina, który po wybudzeniu ze śpiączki bardzo potrzebuje rehabilitacji, a pomoc miała formę charytatywnego turnieju w popularną grę na komputery i konsole – FIFA.

„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” - to przysłowie ma zastosowanie właśnie w tym przypadku. Przyjaciele 20-letniego Marcina z gminy Zakrzówek, który po wybudzeniu ze śpiączki wymaga rehabilitacji, przy wsparciu ludzi o gorących sercach, organizują zbiórkę środków na jego leczenie. Zbiórka będzie prowadzona w ramach Charytatywnego Turnieju Fifa, który odbędzie się jutro.

Najpierw była modlitwa za Ojczyznę w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, później przemówienie burmistrza Mirosława Włodarczyka i składanie wiązanek pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie 3. Bieg Niepodległości – w ten sposób kraśniczanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Prawdopodobnie na przeciwko kościoła Matki Bożej Bolesnej u zbiegu ulic Balladyny i Słowackiego na prawie 100 metrowej działce stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Zmieni się projekt pomnika - prawdopodobnie jego motywem przewodnim ma być osoba prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tegoroczne uroczystości, które odbyły się 11 listopada w gminie Kraśnik, miały szczególną oprawę. Oprócz obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano bowiem także jubileusze 60-lecia istnienia Parafii Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej oraz Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży, a także 250-lecie znajdującej się tutaj unikatowej, wybudowanej na planie trójkąta równobocznego, Kaplicy Świętej Trójcy.

Tradycyjnie już podczas Gali z okazji 11 listopada wręczane są tytułu Kraśniczanina Roku. Tym razem kapituła wyróżniła tym tytułem Teresę Poseniak, dawniej działaczkę solidarnościową, ostatnio zaangażowaną we wsparcie budowy kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy fabrycznej. Wręczono także kilkadziesiąt wyróżnień „Za zasługi dla Kraśnika”.

Więcej artykułów…