Uległ namowom oszusta i stracił duże pieniądze

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

66 – letni mieszkaniec Kraśnika został oszukany przez osobę podszywającą się pod rzekomego pracownika Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. Podczas rozmowy telefonicznej, oszuści skłonili go do zainstalowania aplikacji Any Desk na laptopie pod pretekstem inwestycji w BITCOINY. W konsekwencji przejęli dostęp do jego konta bankowego a mężczyzna stracił bardzo dużą sumę pieniędzy.

W poniedziałek do kraśnickiej komendy zgłosił się 66 - letni mieszkaniec Kraśnika, który złożył zawiadomienie dotyczące oszustwa w wyniku którego stracił prawie pół miliona złotych.

- W maju do mężczyzny na telefon komórkowy zadzwoniła kobieta, która zaproponowała inwestycję w kryptowalutę BITCOIN, w tym celu poprosiła mężczyznę o zainstalowanie na laptopie programu Any Desk, który służy do zdalnego dostępu do komputera. Kobieta poprosiła również o numery dostępu, które pojawiały się podczas instalacji, jednak 66-latek ich nie podał i kontakt się zerwał. - relacjonuje młodszy aspirant Paweł Cieliczko z kraśnickiej komendy.

Jednak 8 listopada ponownie ktoś zadzwonił, tym razem był to mężczyzna podający się za doradcę finansowego z obcojęzycznym akcentem i poinformował rozmówcę, że na giełdzie KRAKEN na jego koncie BITCOIN w portfelu znajduje się kwota 15 tysięcy do wypłacenia, aby jednak doszło do realizacji wypłaty, 66-latek musiał najpierw wpłacić 50 tysięcy złotych. Początkowo odmawiał, jednak ostatecznie został tak zmanipulowany, że podał numer do programu Any Desk.

Dla uwiarygodnienia rzekomy doradca wysłał mężczyźnie kopię dowodu i wizytówkę. Wtedy prawdopodobnie sprawca przejął kontrolę nad kontami bankowymi mieszkańca Kraśnika, zwiększył limity na kontach a następnie przelał pieniądze w kwocie prawie pół miliona złotych na zagraniczny rachunek bankowy.

Pokrzywdzony zgłosił się na Policję, trwa ustalanie szczegółów tego oszustwa przy współpracy funkcjonariuszy do walki z cyberprzestępczością i przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie.

- Po raz kolejny apelujemy o to, aby nie instalować programów umożliwiających zdalne przejęcie komputera,  nie ufajmy w szybki zysk, korzystajmy ze sprawdzonych i zweryfikowanych doradców finansowych. Chrońmy naszą prywatność i oszczędności, stosujmy zabezpieczenia w aplikacjach bankowych, uwierzytelnianie dwuetapowe i inne. Nie podajmy obcym żadnych numerów dostępowych, numerów PIN, numerów kart płatniczych czy też kodów CVV na nich umieszczonych. Zachowujmy zdrowy rozsądek i nie dajmy się zmanipulować, gdyż może nas to kosztować utratę dorobku całego życia. - przypominają policjanci.