Kraśniczanie spacerowali po zdrowie

Pozostałe dyscypliny
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O tym, że ruch to zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. I nie chodzi tu o uprawianie jakiejś konkretnej dyscypliny sportu. Ogromne korzyści dla stanu naszego organizmu, ale i samopoczucia, może przynieść zwykły spacer. Wystarczy wyjść z domu chociażby na 30 minut dziennie. Do tego właśnie przekonują organizatorzy ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Spacer po Zdrowie - zaproś swojego lekarza”, która odbyła się także w Kraśniku.

W wydarzeniu, które miało miejsce w ostatnia sobotę września w krasnickim Parku im. św. Jana Pawła II, udział wzięło 160 osób. Imprezę poprowadzili: instruktorka fitness Monika Wójtowicz-Placha, lek.med. Joanna Patrzylas oraz Daniel Kreps – koordynator akcji z Legionowa. Głównym jej punktem był zaplanowany na południe 30-minutowy, wspólny spacer, ale poprzedziło go kilka innych rzeczy. Były zajęcia dla Kobiet w Ciąży (poprowadzone przez położną Iwonę Kurzynę), Zdrowy Kręgosłup (poprowadziła je Aneta Nizioł z Centrum Zdrowia Bioclini) oraz Nordic Walking (do którego zaprosił Piotr Kwietniewski). Zasady udzielania pierwszej pomocy przypomnieli z kolei wolontariusze PCK.

 

 

Punktualnie o 12:00 po dynamicznej rozgrzewce przeprowadzonej przez Agnieszkę Krzesińską, spacerowicze z uśmiechem wyruszyli na trasę prowadzeni przez Daniela Krepsa i Piotra Kwietniewskiego.

Na mecie z wodą i medalami czekały na nich koordynatorki Monika i Joanna oraz Michał Lenartowicz - świadek Rekordu Polski, który dokładnie i głośno przeliczył uczestników.

 

 

W przedsięwzięcie włączyło się wiele osób i instytucji. Oprócz już wspomnianych były to m.in. Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, które zorganizowało scenę, nagłośnienie i namioty dla wystawców, Rada Kobiet która przygotowała lokalne przysmaki, harcerze zorganizowali kiermasz ciast, Grupa P3 przygotowała animacje dla dzieci, instruktorzy i trenerzy z GetGym wzięli na siebie rozgrzewkę przed spacerem, a konsultacji trenerskich udzielał Dennis Małys. Ponadto porad dietetycznych udzielała Edyta Hofman, Urząd Miasta Kraśnik wydrukował plakaty, o relację zdjęciowo-filmową zadbali Adam Jackiewicz, UM Kraśnik, Piotr Hołubiec oraz Bartek Placha, a swoje produkty i usługi zaprezentowali: Andrzej Rolla z Urzędowa, Sklep Zdrówko, Centrum Zdrowia Bioclinic, GetGym, Klub Zdrowego Stylu Życia. Patronat nad imprezą sprawował Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu i turystyki.

- Promocja spaceru jako prostej formy ruchu dostępnej każdemu, a przy tym poprawiającej stan zdrowia i przedłużającej, życie to znakomity pomysł. Impreza była naprawdę udana. Zaróżowione od wysiłku, ale radośnie uśmiechnięte buzie spacerowiczów mówiły same za siebie. Mamy nadzieję na powtórkę w przyszłym roku – podsumowują Monika Wójtowicz-Placha i Joanna Patrzylas.

 

foto i wideo Adam Jackiewicz