Triathloniści będą walczyć w Kraśniku o tytuły Mistrzów Polski

Pozostałe dyscypliny
Czcionka

W ostatnią niedzielę sierpnia (26.08), czyli już za kilka dni, czeka nas w Kraśniku największa tegoroczna impreza sportowa w naszym mieście, która na dodatek będzie miała rangę Mistrzostw Polski. Mowa o V Triathlon Kraśnik, w którym udział weźmie około 500 zawodników, w tym najlepsi polscy specjaliści w tej dyscyplinie z Agnieszką Jerzyk na czele. Na starcie imprezy zobaczymy też między innymi znanego prezentera telewizyjnego, ale także dobrego triathlonistę, Macieja Dowbora.

- W ramach kraśnickiego triathlonu rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski na dystansie standard (olimpijskim). Zarówno jeśli chodzi o age grupy, jak i kategorię elita, czyli najlepszych zawodników w naszym kraju, którzy walczą o zaproszenie do kadry narodowej i o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie – informuje Piotr Członka, dyrektor zawodów.

Oprócz dystansu olimpijskiego, czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu, w Kraśniku odbędzie się także rywalizacja na krótszych trasach. Specjalnie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z triathlonem zaplanowany został dystans super sprinterski, czyli 400 m pływania, 10 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu. Będzie to jednocześnie Puchar Polski młodzików (14-15 lat). Podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się także wyścig na dystansie sprinterskim, czyli 750 m pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu.

 

 

- W naszej imprezie wystartują między innymi Agnieszka Jerzyka – najlepsza od wielu lat triathlonistka w naszym kraju, dwukrotna uczestniczka Igrzyskach Olimpijskich, multimedalistka Mistrzostw Polski, Przemysław Szymanowski, Maria Pytel,Tomasz Szala, czy Łukasz Lis – mistrz Polski sprintu z tego roku i trzykrotny już zwycięzca Triathlon Kraśnik. Emocji z pewnością brakować nie będzie – zapowiada Robert Łomnicki, prezes stowarzyszenia Triathlon Kraśnik.

Pierwszy start, na dystansie super sprint, zaplanowany jest na niedzielne przedpołudnie na godzinę 10:00. O godzinie 11:00 rozpoczną się starty zawodników na dystansie sprint, a od 12:30 na trasę pływacką wyruszać będą zawodnicy rywalizujący na dystansie olimpijskim w ramach Mistrzostw Polski Age Group. O 15:00 rywalizację o tytuły mistrzów Polski rozpoczną zawodnicy w kategorii Elita, M23, juniorzy i sztafety. Organizatorzy tak rozplanowali starty, by rywalizacja na kolejnym dystansie rozpoczynała się po dotarciu do mety ostatniego zawodnika z poprzedniego.


Zobacz też:
IV TRIATHLON KRAŚNIK za nami. Indywidualnie najlepsi Tomasz Szala i Przemysław Szymanowski


Główną areną zmagań, co imprezę czyni niezwykle atrakcyjną dla kibiców, będzie teren Zalewu Kraśnickiego i jego okolice. Na naszym akwenie odbędzie się część pływacka, a wokół niego i na ul. Nadrzecznej będzie część biegowa. Strefa zmian – przesiadek z i na rowery – będzie na parkingu przy zalewie. Jeżeli chodzi o część kolarską, to jej trasa, podobnie jak przed rokiem, będzie prowadzić ulicą Nadstawną oraz po drodze powiatowej od Kraśnika (ulica Suchyńska) do Wyżnianki.

 

 

Organizatorami tego wydarzenia są stowarzyszenie Strefa Triathlonu Kraśnik i Miasto Kraśnik, a w wsparcia w organizacji triatlonu udzieliły m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PKN Orlen.

Będą utrudnienia komunikacyjne

W związku z triathlonem w niedzielę 26 sierpnia w okolicy Zalewu Kraśnickiego wystąpią duże utrudnienia w ruchu. Dotyczyć one będą przede wszystkim osób mieszkających przy i korzystających na co dzień z dróg po których wytyczona będzie trasa kolarska. Na 6,5 godziny, czyli od godziny 10:00 do 16:30, całkowicie zamknięty zostanie ruch na części ulicy Nadstawnej oraz na drodze powiatowej między Kraśnikiem a Dzierzkowicami od skrzyżowania z ulicą Nadrzeczną (ul. Suchyńska, okolice sklepu sklep OdiDo) i dalej przez Suchynię, Wyżnicę do skrzyżowania w Wyżniance z drogą biegnącą do tej miejscowości od dzielnicy fabrycznej Kraśnika (okolice sklepu Lewiatan). Organizatorzy planują jednak dla mieszkańców trzy kilkunastominutowe „okna czasowe”, podczas których, w wyznaczonych godzinach, będą oni mogli dojechać i wyjechać ze swoich posesji.

- Komplikacje komunikacyjne dla mieszkańców będą spore, szczególnie, że to niedziela, ludzie dojeżdżają do kościoła, a na dodatek tego dnia w Dzierzkowicach będą dożynki gminne. Dlatego będziemy chcieli dotrzeć do każdego domu ze szczegółową informacją, oplakatować ten teren – zapowiada Robert Łomnicki.

 

 

Łatwo z pewnością nie będzie też, biorąc pod uwagę m.in. liczbę startujących zawodników, którzy przyjadą do nas z całej Polski, o miejsca parkingowe w okolicy zalewu. Wyznaczone zostaną tam co prawda dodatkowe parkingi, ale pod strefy zmian zajęta zostanie część parkingu wyłożonego kostką. Dlatego naszych lokalnych kibiców zachęcamy do zostawienia swoich samochodów w domach i dotarcie nad zalew piechotą lub autobusem.

Pojawił się też pomysł uruchomienia systemu park&ride, czyli wyznaczenie parkingu na terenie strefy ekonomicznej i dowożenie ludzi nad zalew, ale ostateczna decyzja w tym temacie jeszcze nie zapadła.