Marcin Machul: Chcę, by Kraśnik był jednym z ważniejszych miejsc na bokserskiej mapie Lubelszczyzny

Sporty walki
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koniec starego i początek nowego roku to czas podsumowań w wielu dziedzinach, także w sporcie. Tym razem zachęcamy do takiego podsumowania w rozmowie z Marcin Machul, trenerem i prezesem Klubu Sportowego „Za Bramą” w Kraśniku.

Jaki był ten miniony rok dla Klubu Sportowego „Za Bramą”?

Śmiało mogę powiedzieć, że to był dobry czas i to z co najmniej kilku względów. Jeżeli chodzi o wyniki sportowe, to niewątpliwie największe sukcesy mamy za sprawą Oskara Mikołajczaka. W 2018 Oskara zdobył swój trzeci złoty medal Mistrzostw Okręgu Lubelskiego w karierze. Wywalczył też brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Ma na swoim koncie ponadto wygraną w meczu Lubelszczyzna vs. Podlasie. Lubelska ekipa co prawdę te rywalizację przegrała, ale Oskar został uznany za najlepszego zawodnika turnieju. Podobnie było w Gródku nad Dunajcem podczas Międzynarodowego Grand Prix Małopolski. Tam już w 1 rundzie pojedynku wygrał z Michałem Rosołem z klubu Grapling Kraków, a sędziowie uznali go za najlepszego juniora turnieju. Warto też wspomnieć, że Oskar zadebiutował na zawodowej gali TFL, gdzie w bokserskim pojedynku pokonał na punkty Kacpara Lubarskiego.

KS „Za Brama” to jednak nie tylko Oskar Mikołajczak?

Zgadza się. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na 8. miejscu rywalizację zakończył Rafał Zieliński. Jullia Bojda znalazła się natomiast w Kadrze Województwa Lubelskiego Juniorek. Nasi zawodnicy startowali w wielu turniejach różnej rangi np. turnieju o puchar Burmistrza Boguchwały, Paweł Skrzecz zaprasza, czy w turnieju niepodległościowym w Warszawie. Rok 2018 był zresztą pod względem kadrowym przełomowym dla naszego klubu, bo dołączyła do nas większa grupa młodych adeptów pięściarstwa, których zaangażowanie oraz zdolności psychomotoryczne pozwalają mieć nadzieję, iż boks kraśnicki będzie się rozwijał. A jak ktoś powiedział, nawet najlepszy krawiec nie skroi garnituru bez materiału, dlatego bardzo chciałem podziękować moim zawodnikom za pracę oraz za zaufanie jakim mnie obdarzyli i pozwalają kierować swoją karierą. Dziękuje przy okazji również mojemu trenerowi Władysławowi Maciejewskiemu za zapoczątkowanie boksu w Kraśniku, jak również za przygotowanie mnie do pracy trenera, a potem pomoc przez kolejne lata w doskonaleniu warsztatu trenerskiego.

Warto też wspomnieć o tym, że nie tylko występujecie w zawodach w różnych regionach kraju, ale także staracie się przybliżać to czym jest boks kraśniczanom.

Taki między innymi cel ma Program Profilaktyczno-Sportowy „Boks Przeciw Uzależnieniom”, który realizujemy. Łączymy w nim edukację dzieci, gry i zabawy, a jego finałem był profesjonalny, stojący na wysokim poziomie, międzywojewódzki mecz bokserski.


Zobacz też:

Boks. Oskar Mikołajczak po operacji, teraz czeka go rehabilitacja
Maksymilian Mikołajczak walczył w Barbórkowym Meczu Bokserskim
MP Juniorów w boksie. Kraśniczanin pozbawiony przez sędziów możliwości walki o złoto.
Pięściarka KS „Za Brama” na zgrupowaniu kadry wojewódzkiej


2018 rok to także zmiana na funkcji prezesa klubu. Pan nim został.

Z racji swojego zaangażowania w wiele różnych innych rzeczy i można powiedzieć obowiązków służbowych, z funkcji tej zrezygnował ks. Rafał Pastwa. Nie miałem jeszcze okazji zrobić tego publicznie, dlatego teraz chciałbym mu bardzo podziękować za zaufanie jakim mnie obdarzył zatrudniając w 2012 na stanowisku szkoleniowca, a w tym roku za rekomendację na funkcję prezesa. Zawsze powtarzał: szukam trenera, który będzie również wychowawcą. Cieszę się, że uznał, że nie zawiodłem jego zaufania.

Prowadzenie klubu sportowego, chociażby ze względów finansowych, to z pewnością nie jest łatwa sprawa.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Żyjemy w takich czasach, że niestety wszystko kosztuje. Na szczęście jako klub spotykamy na swojej drodze ludzi, firmy, którzy wyciągają do nas pomocną dłoń. Tak było chociażby z panem Dariuszem Stóje, który sfinansował operację Oskara. Jako sponsorzy wspierają nas między innymi firmy Wod-Bud, Ekoland, Diament Lustra, kantor wymiany Walut Przemysław Bownik, Maciek Pawiński. Zawsze, gdy byliśmy w potrzebie, mogliśmy na nich liczyć i bardzo za to dziękuję. Nie mogę nie wspomnieć także o Zarządzie Lubelskiego Okręgowego Związku Bokserskiego na czele z prezesem Krzysztofem Sugierem. Dziękuje za okazane wsparcie.

Jaki będzie 2019 rok dla kraśnickiego boksu i KS „Za Bramą”?

Na pewno dołożę wszelkich starań, żeby Kraśnik był jednym z ważniejszych miejsc na bokserskiej mapie Lubelszczyzny. Czekamy na powrót do zdrowia Oskara Mikołajczaka. Jestem pewien, że da jeszcze wiele radości kraśnickim kibicom sportów walki. Jak już wspomniałem, mamy w klubie grupę utalentowanych młodych zawodników i myślę, że, jeśli nie zabraknie im chęci i determinacji, to z miesiąca na miesiąc będą robić postępy i także za ich sprawą doczekamy się pucharów i medali.

 

Na zdjęciu na górze tekstu Marcin Machul ze swoim trenerem i mentorem Władysławem Maciejewskim.