Amelia Wysocka Mistrzynią Polski!!!

Pływanie
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dniach 1-4 lipca na pływalni Aquasfera w Olsztynie odbyły się pierwsze z serii Letnich Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu. Niemal 700 czternastoletnich zawodników ze 170 klubów z całej Polski ścigało się o medale swoich Mistrzostw Polski.

Z dużymi nadziejami, ale też ze sporymi obawami jechali na te Mistrzostwa zawodnicy Fali. Z jednej strony znali swoja wartość – pływanie jest sportem wymiernym, a prowadzony ogólnopolski ranking zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych wyraźnie pokazuje miejsce danego zawodnika na poszczególnych dystansach. Z drugiej strony znane problemy naszych pływaków ( remont „własnej” krytej pływalni i dojazdy do odległego Ożarowa trwające cały rok szkolny powodujące możliwość realizacji treningu w zasadzie w 50%) nie dające poczucia dobrego przygotowania w porównaniu ze swoimi rywalami. Na dodatek letnie Mistrzostwa odbywają się na 50-cio metrowej pływalni, a w Ożarowie jest tylko 25-tka! Na domiar złego zawody odbywają się systemem eliminacji i finałów, więc najpierw trzeba się rano zakwalifikować do finału, a dopiero po południu walczyć o medal czy wysokie miejsce.

Wielki sukces osiągnęła w tych zawodach Amelia Wysocka zostając Mistrzynią Polski i to dwukrotnie! W porywających wyścigach finałowych na 100 metrów stylem motylkowym i 100 metrów stylem dowolnym pokazała nie tylko wielka klasę sportową i doskonałe przygotowanie, ale także wyjątkowe cechy wolicjonalne. Za każdym razem rozpoczynała wyścig spokojnie, aby w drugiej części dystansu wyprzedzać kolejne rywalki i jako pierwsza dotykać ściany pływalni! Taki sposób rozgrywania wyścigów spotkał się z dużym podziwem wśród trenerów i zawodników podczas imprezy. Amelia startowała też na typowo sprinterskich dystansach – na 50 metrów. I tu również zdobywała medale – srebrny na 50 m st. motylkowym i brązowy na 50m st. dowolnym. Razem 4 medale!

Z bardzo dobrej strony w zawodach mistrzowskich pokazali się także Gabriela Surowiec (zwyciężyła w finale B na 200m st. grzbietowym oraz zajęła VIII miejsce w finale B na 100m st. grzbietowym), Paweł Bucoń ( VI miejsce w finale B na 200m st. grzbietowym) i Milena Sosnówka (VII miejsce w finale B na 200m st. motylkowym). Tym razem nie pływał w finałach Dawid Dzięgielewski, ale również jego starty należy uznać za bardzo udane. Dodatkowo sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym mix ( 2 dziewczynki i dwóch chłopców) w składzie G. Surowiec, D. Dzięgielewski, A. Wysocka i P. Bucoń wywalczyła X miejsce.
Wśród 170 klubów – UKP Fala Kraśnik zajęła VII miejsce w klasyfikacji medalowej oraz XX miejsce w punktacji drużynowej Mistrzostw Polski 14-latków!

Podsumowując należy uznać, że zawodnicy osiągnęli lepsze rezultaty niż można było realnie oczekiwać. Chyba ta trudna sytuacja związana z pandemią i brakiem pływalni w Kraśniku spowodowała taką determinację w przygotowaniach i startach w zawodach. Czy ta tendencja dotyczyć będzie również 15,16 i 17-18 latków?

To okaże się już niebawem. W dniach 15-18 lipca wystartują w Oświęcimiu 15-latkowie (Maja Ryfka, Anna Wilk, Błażej Paszkowski i Rafał Wójcik), w Warszawie 16-latkowie (Oliwia Sosnówka) i w Bydgoszczy 17-18-latkowie (Piotr Borsuk). Czekamy na dobre wiadomości.

Jak zwykle wszystkie wyniki i więcej zdjęć na www.falakrasnik.pl