Paweł Bucoń, Maja Ryfka i Amelia Wysocka Mistrzami Województwa Międzyszkolnych Igrzysk w Pływaniu

Pływanie

Wczoraj (w środę 4 grudnia) na pływalni Aqua Lublin odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży w Pływaniu. W zawodach tych wystąpiło 18 pływaków z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kraśniku z nauczycielami wychowania fizycznego: Iwoną Mazurek i Mariuszem Kwietniewskim oraz reprezentacja Szkoły Społecznej.

Szkoły podstawowe rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzysk Dzieci (klasy VI i młodsi) oraz Igrzysk Młodzieży (klasy VII i VIII). Na początku odbyła się rywalizacja sztafet, gdzie możliwość występu w finale wywalczyły podczas zawodów półfinałowych jedynie dziewczęta z „piątki”, ale za to w obu kategoriach wiekowych. Pomimo dużego zaangażowania i emocjonującej walki nie udało się zdobyć medali, jednak sam udział w Finale Wojewódzkim jest już olbrzymim sukcesem. Ostatecznie dziewczęta młodsze w składzie: Jolanta Kwietniewska (kl. V C), Zuzanna Pluta (kl. VI B), Natalia Rosińska (kl. VI B), Milena Sosnówka (kl. VI C), Emilia Wielgus (kl. VI C), Hanna Michota (kl. VI D) zajęły VI miejsce, a ich starsze koleżanki: Maja Ryfka (kl. VII A), Lena Grabczak (kl. VII C), Natalia Michota (kl. VII C), Anna Solecka (kl. VII C), Natalia Kaczmarska (kl. VIII C), Oliwia Sosnówka (kl. VIII C) zajęły XI miejsce.

Największe emocje zaczęły się podczas rywalizacji indywidualnej. W młodszej kategorii wiekowej, w czterech konkurencjach pływacy z SP 5 zdobyli aż 4 medale.

- Złoto i tytuł Mistrza Województwa wywalczył Paweł Bucoń (kl. VI C), który nie miał sobie równych podczas wyścigu na 50 m st. grzbietowym. Ponadto, w tym samym wyścigu brąz zdobył Wojciech Siekaczyński (kl. VI C). Rewelacyjnie zaprezentowały się również dziewczęta – Emilia Wielgus wywalczyła srebrny medal na dystansie 50 m st. dowolnym, z kolei Milena Sosnówka zdobyła brąz na dystansie 50 m st. motylkowym. Dorobek medalowy uzupełniła Maja Ryfka, która w starszej kategorii wiekowej wypływała tytuł Mistrzyni Województwa na dystansie 50 m st. grzbietowym – wylicza Mariusz Kwietniewski.

Pięć zdobytych medali zapewniło kraśniczanom wysokie 2. miejsce w klasyfikacji medalowej wśród wszystkich szkół podstawowych biorących udział w Finale Wojewódzkim!

Pozostali zawodnicy również zaliczyli bardzo dobre starty: Dawid Dzięgielewski – VI miejsce na 50 m st. klasycznym, Oliwia Sosnówka – VI miejsce na 50 m st. motylkowym, Bartosz Chmiel – X miejsce na 50 m st. grzbietowym, Lena Grabczak – XIV miejsce na 50 m st. grzbietowym. Skład reprezentacji szkoły uzupełniały: Jagoda Rostek i Julia Pawlasek.

Jeśli chodzi o Szkołę Społeczną to Mistrzynią Województwa została Amelia Wysocka, która zwyciężyła na 50 m stylem motylkowym z rekordem życiowym 29.54 s. Błażej Paszkowski stanął na trzecim stopniu podium na 50 m stylem Grzbietowym, a 5. miejsce na 50 m. stylem dowolnym zajęła Milena Machulak.