Kraśnicki MUKS ze srebrną gwiazdką PZPN

Piłka nożna
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Polski Związek Piłki Nożnej realizuje innowacyjny projekt mający na celu podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich na terenie całego kraju. By do niego przystąpić i otrzymać odpowiedni certyfikat (złotą, srebrną lub brązową gwiazdkę w zależności od poziomu przygotowania klubu) trzeba spełnić ściśle określone wymagania. Z naszego miasta do weryfikacji przystąpił, i co ważne pozytywnie przeszedł ocenę, jedynie kraśnicki Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy. MUKS uzyskał srebrną gwiazdkę.

Ideą Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Chodzi o podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego. Dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników. Chodzi równocześnie o rozszerzenie dostępu do nowoczesnego treningu, o to, by od najmłodszych roczników trenujący mieli do czynienia z profesjonalnym szkoleniem i dzieci mogły wyrabiać w sobie właściwe metody, nawyki piłkarskie oraz budować cechy przyszłego profesjonalnego piłkarza.

 

 

Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów. Podczas weryfikacji oceniane były: kwalifikacje trenerów, program szkoleniowy, ilość drużyn, liczba zawodników przypadająca na trenera, sprzęt sportowy oraz infrastruktura. By otrzymać gwiazdkę brązową trzeba było spełnić podstawowe kryteria dotyczące kwalifikacji trenerów (Grassroots C), ćwiczące grupy musiały liczyć maksymalnie 20 osób na jednego trenera, a szkółka musiała korzystać z programu szkoleniowego Akademii Młodych Orłów. Srebrna gwiazdka oznacza, że szkółka koncentruje się na ciągłym i systematycznym szkoleniu i rozwoju zawodnika, a zajęcia prowadzone są przez trenera z ważną licencją trenerską UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 14 osób na jednego trenera. By zasłużyć na złotą gwiazdkę trzeba prowadzić profesjonalne szkolenie piłkarskie chłopców i dziewczynek w grupach maksymalnie 12 osobowych, a prowadzący je trenerzy powinni mieć ważną licencję UEFA B lub wyższą. Oprócz tego na każdym poziomie trzeba dysponować określoną bazą treningową oraz prowadzić wymaganą liczbę zespołów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

- Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności. Dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek, rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników – informuje Polski Związek Piłki Nożnej.

 

 

Co to oznacza w praktyce? Szkółki które przeszły certyfikację otrzymają możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki. Dostaną wsparcie, ale muszą być przygotowane też na to, że będą kontrolowane w jaki sposób realizują założenia programu. Certyfikat nie jest przyznawany raz na zawsze. Te nadane teraz obowiązują do 30 czerwca 2021 roku.

- Bardzo cieszę się, że znaleźliśmy się w gronie szkółek piłkarskich, które pozytywnie przeszły weryfikację i otrzymały certyfikat. To dla nas bardzo duże wyróżnienie, ale i wyzwanie. Nie zamierzamy bowiem poprzestawać na tym co już udało się zrobić, ale cały czas chcemy się rozwijać – podkreśla Konrad Szmyrgała, trener i prezes MUKS Kraśnik. - Od samego początku istnienia naszego klubu przykładamy bardzo dużą uwagę do jakości szkolenia. Nasi trenerzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, śledzą nowinki w myśli szkoleniowej. Wszystko po to, by ćwiczące u nas dzieci i młodzież otrzymały wiedzę i umiejętności, które pozwolą im realizować marzenia o piłkarskiej karierze. Nie bez znaczenia są także warunki w jakich trenujemy. W tym miejscu słowa uznania należą samorządowi lokalnemu, który dba o systematyczną poprawę bazy treningowej – dodaje prezes Szmyrgała.

Na terenie województwa lubelskiego certyfikacje przeszły 32 szkółki – kluby piłkarskie. Złote odznaki uzyskały jedynie 2: Górnik Łęczna i LKS Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. 10, a wśród nich kraśnicki MUKS, uzyskało srebrne gwiazdki, a kolejnych 20 gwiazdki brązowe. Jeśli chodzi o kluby z Powiatu Kraśnickiego to, oprócz kraśnickiej szkółki, do certyfikacji przystąpił i przeszedł ją uzyskując brązowa gwiazdkę jeszcze tylko LKS Stok Zakrzówek.