Powiat Kraśnicki zbuduje geoportal. W dużej mierze za unijne pieniądze.

Czcionka

geoportal_zakrzowek_2Z inicjatywą budowy systemu informacji przestrzennej, lub mówiąc prościej geoportalu, wyszedł powiat, ale wspierają go samorządy z naszego terenu i Główny Geodeta Kraju. Pomysł spodobał się też urzędnikom z Urzędu Marszałkowskiego decydującym o przyznaniu unijnego dofinansowania. Jego powstanie będzie oznaczać, że o wiele szybciej i łatwiej będzie można uzyskać niezbędne informacje potrzebne chociażby przy budowie domu.


Tadeusz Wojtak, starosta kraśnicki: Dotacja nam przyznana to ponad 5 mln zł. System, który za te środki zbudujemy, ogromnie ułatwi pracę naszej powiatowej geodezji, ale także samorządów gminnych, przedsiębiorców i mieszkańców. Przejdziemy z map analogowych na cyfrowe, dzięki czemu za pośrednictwem internetu będzie podgląd na konkretna działkę, zabudowę, jej uzbrojenie, zapisy planów zagospodarowania przestrzennego itd.

Na tzw. wkład własny na to przedsięwzięcie, a chodzi o około 900 tys. zł, ?zrzucą się? samorząd powiatowy, Główny Geodeta Kraju oraz samorządy gminne. Oznacza to, że inwestycję wartą 6 mln zł powiat zrealizuje za 300 tys. zł

Powiat budując systemu informacji przestrzennej idzie w tym względzie śladem gminy Zakrzówek. Ta geoportalem dysponuje już od ubiegłego roku ponieważ jako pierwszy wiejski samorząd w Polsce brała udział w pilotażu wdrażania regulacji europejskich wynikających z Dyrektywy INSPIRE, ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej oraz Rozporządzenia GMES (Europejskiego Systemu Obserwacji Ziemi).

Powiatowy systemu informacji przestrzennej ma być zbudowany w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

Do geoportalu gminy Zakrzówek można zajrzeć klikając tutaj.