Ogłoszenie

Z kraśnicką sztuką poza ramy. Rok Galerii Art.M Lawendowa Szafa

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dokładnie rok temu zaczęli swoją przygodę z prezentowaniem światu lokalnych artystów w galerii Galerii Art.M Lawendowa Szafa. W sobotę jej twórczyni Magdalena Łyczak i przyjaciele świętowali jej pierwsze urodziny.

- Sztuka zmywa z duszy kurz codziennego życia, sztuka nie ma wyglądać ładnie ale ma sprawić, że coś poczujesz. I to całe piękno czynią artyści zrzeszeni w naszej galerii -  mówiła na początku inicjatorka galerii Magdalena Łyczak. Galerii w której lokalni twórcy mogą zaprezentować swoją twórczość i sprzedać ją.

I tych twórców chętnych do współpracy nie brakuje.

- Wiele osób w nas nie wierzyło: Eee, gdzie tam w Kraśniku galerię otwieracie. Przecież to nie przetrwa. A ja uważam, że w Kraśniku można dużo zdziałać, szczególnie jak się ma takie wsparcie.

Magda Łyczak w tym momencie zwróciła się do burmistrza Wojciecha Wilka, który jak mówiła pomaga w wielu działaniach w jakie się osobiście angażuje, nie tylko te kulturalne.

- Ja się bardzo cieszę, że ten projekt się udał. Nie że bym wątpił w niego ale wiedziałem, że nie będzie łatwo, bo tu naprawdę trzeba osób z pozytywną pasją. No i się udało a przestrzeń artystyczno-kulturalna się powiększyła bo to jest absolutnie coś nowego w naszym mieście. Z tego należy się  cieszyć i oby tak dalej - mówił burmistrz Wojciech Wilk.

Twórcy galerii mogą też liczyć na pomoc Centrum Kultury i Promocji przy promowaniu lokalnych artystów, których prace można było zobaczyć podczas sobotniej imprezy urodzinowej.

A było co świętować bo w trakcie pierwszego roku galerii udało się sprzedać prawie 80 obrazów, w tym sporą część za granicę do USA, Holandii czy Niemiec. Magda razem z Jarosławem Rymarzem, brała też udział w innych artystycznych projektach związanych chociażby z muzyką.

Twórcy galerii mają plany na kolejne działania artystyczne, do których w niedalekiej przyszłości chcą zaprosić mieszkańców miasta.

A pewną próbką był sobotni koncert w Galerii Trójka w CKiP.

Na scenie pojawił się klimatyczny bluesman Adam Zalewski, śpiewający autorskie utwory, oraz recital francusko-polskich piosenek, który zaprezentował Francois, znany m.in. z programu "Mam Talent" występujący z akordeonistą i pianistą Mateuszem Gurgulem.

Zaprezentowane obrazy, artyści, muzyka, to wszystko stworzyło świetny klimat. Jego namiastkę możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Najnowsze ogłoszenia