Odsłonią pierwszy mural w powiecie, będzie też koński piknik na stadionie

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W centrum Urzędowa na jednej ze ścian budynku Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska powstaje właśnie pierwszy w mieście, jak również w powiecie mural. Jego odsłonięcie planowane jest na niedzielę 15 sierpnia w trakcie obchodów Święto Wojska Polskiego. Po południu zaś planowany jest piknik koński także w z wojskowymi atrakcjami.

Urzędowski mural inspirowany jest obrazem Zygmunta Rozwadowskiego "Bitwa I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi w Urzędowie w lipcu 1915 roku („Belina pędzi Moskali z Urzędowa)” upamiętniającego bitwę pod Urzędowem w czasie I Wojny Światowej. Obraz ten znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 15 sierpnia tj. w Święto Wojska Polskiego. W ramach tego święta odbędzie się m.in. msza św., złożone zostaną wieńce i kwiaty pod miejscami pamięci.

W ramach obchodów odbędzie się także II Piknik „Koń wśród nas”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Koni „Podkowa” we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku oraz Burmistrzem Urzędowa przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

W programie wspomnianej imprezy znalazły się m. in. konkurs powożenia zaprzęgami. Ponadto zaplanowano szereg innych atrakcji związanych z końmi, w tym pokazy, przejazdy bryczkami czy kucykami. Będą też dmuchańce dla dzieci i inne atrakcje. Początek o godz. 15.00  na boisku Orła Urzędów.

Szczegóły na plakatach poniżej.

Realizacja tego projektu odbywa się w ramach Programu Warto być Polakiem objętym Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.