Skarb annopolskiej „Szansy” w sandomierskim muzeum

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ubiegłym roku poinformowaliśmy o skarbie, srebrnych monetach, z których najstarsze pochodzą z XVI w., odnalezionym przez eksploratorów ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”. Nasi poszukiwacze mają jednak na swoim koncie też wiele innych cennych znalezisk, chociażby dwunastowieczne denary z czasów Bolesława Krzywoustego. Skarby te trafiły do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, a annopolscy poszukiwacze podpisali z placówką umowę o współpracy.

Na skarb, o którym pisaliśmy w ubiegłym roku, przedstawiciele „Szansy” trafili dzięki informacjom od jednego z mieszkańców Janikowa koło Ożarow, który przypadkowo odnalazł na polu kilkanaście starych monet.

- Znalezienie takiej ilości monet na małym terenie mogło wskazywać, że pojawiły się one na powierzchni ziemi w wyniku różnego rodzaju prac polowych, a w pobliżu może być ich zakopanych więcej, że może być to część większego skarbu. Skontaktowaliśmy się więc z archeologiem dr. Markiem Florkiem z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, z którym współpracujemy przy różnego rodzaju pracach poszukiwawczych, i przedstawiliśmy pomysł, by zająć się tym tematem – wyjaśniał nam wówczas Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes SMGA „Szansa”.

Efekt przeprowadzonych wówczas prac poszukiwawczych to odnalezienie blisko 190 numizmatów z przełomu XVI i XVII wieku, a wśród nich monet Zygmunta III Wazy, szwedzkich, austriackich oraz szkockich. Jak pokazują późniejsze badania skarb ukryty został w miejscu, gdzie w XVI wieku istniała karczma lub zajazd.

 

 

Od tego czasu eksploratorzy z „Szansy” mają już na swoim koncie kolejne bardzo cenne znaleziska. Tymi szczególnie ważnymi są odnalezione w tym roku w Gierlachowie (gmina Dwikozy) na terenie Gór Pieprzowych dwa dwunastowieczne denary Bolesława Krzywoustego. To pierwsze tego typu numizmaty z okolic Sandomierza. Odnalezione przez annopolskich poszukiwaczy monety przekazane zostały do konserwacji, a niedawno, za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, trafiły do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Uroczyste ich przekazanie odbyło się pod koniec sierpnia i towarzyszyło mu podpisanie listu intencyjnego o współpracy między placówką a „Szansą”. W spotkaniu oprócz członków annopolskiego stowarzyszenie na czele z prezesem Wojciechem Rudziejewskim-Rudziewiczem udział wzięli dyrektor sandomierskiego muzeum dr Dominik Kacper Płaza oraz dr Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

Znaleziska wkrótce znajdą się na ekspozycji dostępnej dla zwiedzających muzeum. Jeszcze tej jesieni będzie można zobaczyć denary z czasów Bolesława Krzywoustego, a na początku przyszłego roku pozostałe numizmaty.

 

 

Wiele wskazuje na to, że kolejne doniesienia o ciekawych odkryciach z udziałem poszukiwaczy z „Szansy” to tylko kwestia czasu. Pod koniec sierpnia w Słupczy brali chociażby udział w archeologicznych pracach ratunkowych na terenie, gdzie odkryto pochówek z epoki brązu.

- W najbliższym czasie zamierzamy we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu zrealizować kilka projektów badawczych i i edukacyjnych – zapowiada prezes Rudziejewski-Rydziewicz. - Między innymi kontynuowane będą badania eksploracyjne w miejscu znalezienia denarów Bolesława Krzywoustego w Gierlachowie. W okolicach Sandomierza spróbujemy ustalić dokładną lokalizację miejscowości, która przestała istnieć w XVIII w., będziemy przeszukiwać trasy dawnych szlaków handlowych w celu potwierdzenia ich przebiegów i znalezienia kolejnych zabytków. W pobliżu Tarłowa i Ożarowa kontynuowane będą badania mające na celu poszerzenia wiedzy na temat lokalnej historii – dodaje annopolski badacz.

Co warto podkreślić, eksploratorzy ze Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” działają zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, czyli poszukiwania prowadzą w porozumieniu z historykami i za pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Angażują się także w działania edukacyjne związane z dziedzictwem kulturowym.