Jednym z elementów obchodów związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Kraśniku było odsłonięcie na pomniku na kraśnickim cmentarzu parafialnym tablicy poświęconej żołnierzom polskim poległym w 1939 r. i cywilom-ofiarom hitleryzmu, którzy tam spoczęli, a dotychczas upamiętnieni byli jako żołnierze Armii Czerwonej. Reportaż na ten temat ukazał się w niedzielę na antenie Radia Lublin.
Czerwonoarmiści rzeczywiście pochowani byli w tej mogile, ale jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku ich szczątki przeniesiono na cmentarz w Kazimierzu Dolnym. Pozostały natomiast złożone również w tym miejscu szczątki żołnierzy poległych w 1939 roku w obronie Kraśnika oraz cywilnych ofiar wojny. Tymczasem na pomniku przez wiele lat istniało jedynie upamiętnienie żołnierzy radzieckich.
Na informacje kto spoczywa w tym miejscu na cmentarzu parafialnym natrafił podczas badań archiwalnych Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik dr Dominik Szulc. On tez podjął starania "wyprostowania" historii tej mogiły. Efekt tych starań od 8 września można zobaczyć na naszym cmentarzu.
Zobacz też:
Kraśnik upamiętnił ofiary wojny
Reportaż na temat tego jak to się stało, że nasi rodacy, żołnierze września '39 roku i cywilne ofiary wojny w Kraśniku, przez kilkadziesiąt lat uważani byli za sowietów przygotował redaktor Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin. Materiał pt. „Mogiła na skraju cmentarza” swoją premierę miał w niedzielę 29 września w programie „Na własne uszy”. W materiale wypowiada się m.in. nasz redakcyjny kolega, a zarazem redaktor naczelny kraśnickiego pisma „Regionalista”, Grzegorz Jankowski.
Ci którzy nie mieli jeszcze okazji posłuchać reportażu jego nagranie odnajdą tutaj.