Europejskie Dni Dziedzictwa. Kraśniczanie poznawali przeszłość miasta

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tak jak zapowiadaliśmy, w sobotę i niedzielę odbyły się w naszym mieście kolejne imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Najwięcej chętnych było na zwiedzania miasta, m.in. szlakiem dawnych murów Kraśnika, czy wnętrz kościoła Wniebowzięcia NMP.

O tym, że historia Kraśnika kryje jeszcze wiele tajemnic i ciekawostek przekonać mógł się ten, kto przyszedł w sobotę na spacer po dawnym Kraśniku. Po miejscach, które kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu tworzyły to miasto oprowadzał Społeczny Opiekun Zabytków Kraśnika dr Dominik Szulc. Główną osią były bramy i mury miejskie oraz to co wewnątrz i na zewnątrz nich się znajdowało. Ponad godzinny spacer zakończono na wzgórzu zamkowym wspólnym zdjęciem.

Uczestnicy spaceru stwierdzili, że dobrze byłoby kontynuować taką formę poznawania historii miasta na co przystał dr Szulc. Możliwe więc, że pojawią się kolejne propozycje podobnych spacerów.

W niedzielę natomiast tę mało znaną przeszłość kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed kraśniczanami odsłania pani Renata Karpińska.

Oprócz poznawania historii w sobotę na rynku swoje spore już umiejętności dawnych polskich tańców ludowych zaprezentowali członkowie zespołu tanecznego z Centrum Kultury i Promocji ćwiczący pod okiem Barbary Zielińskiej.

Były też warsztaty lepienia z gliny czy rękodzieła z bibuły. Na rynku wystąpiła Julia Chmielarska i zespół Orkiestra Świętego Mikołaja.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z części sobotnich imprez w ramach EDD.