Miasto i okolice pod niemiecką okupacją

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Taką tematykę miała konferencja naukowa jaką z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowało Miasto Kraśnik, Społeczny Opiekun Zabytków Kraśnika, Centrum Kultury i Promocji. Były zdjęcia, dokumenty, relacje i wiele nieznanych dla większości faktów z wojennej historii naszego miasta.

Podobnej konferencji nie było u nas już dawno. A o temacie II wojny na naszym terenie regionaliści i naukowcy mówili chyba w latach 60. Była więc wojna prezentowana na bogato udostępnionej dawnej fotografii (Dariusz Zgardziński-Kraśnickie Towarzystwo Regionalne), było wojenne resume zaprezentowane przez dr Dominika Szulca (Polska Akademia Nauk), był też ciekawy wykład o architekturze Kraśnika Fabrycznego - tej przed i powojennej z odniesieniami do współczesności (dr Hubert Mącik -Uniwersytet Rzeszowski). Dr Janusz Kłapeć (Instytut Pamięci Narodowej), mówił o tym jak działała pomoc potrzebującym w czasie II wojny w Kraśniku. Dariusz Wajs z KUL przypomniał ciekawą historię (opisuje ją też najnowszy numer "Regionalisty") uratowania w Zakrzówku sztandaru jednej z polskich jednostek wojskowych w czasie II WS. Aneta Kowalczyk z Archiwum Państwowego zaprezentowała to, co znajduje się w zasobach AP Oddział w Kraśniku a dotyczy II wojny na terenie Kraśnika i okolic. Niestety nie zachowało się tego zbyt wiele.

Po przerwie swoją wystawę, przygotowaną we współpracy z regionalistami z KTR, zaprezentował dr Dominik Szulc. To ważna i ciekawa wystawa, składająca się z dwóch części. Pierwsza to przekrojowa  prezentacja tego co związane z wojną. W drugiej części dr Szulc zaprezentował kraśnickie miejsca kaźni. Niektórych może ona zaskoczyć.

Wystawę, zaprezentowaną w przystępnej, ale i ciekawej formie, będzie można oglądać w najbliższym czasie w na dolnym holu Centrum Kultury i Promocji. Prawdopodobnie będzie prezentowana także w Urzędzie Miasta.

Tego popołudnia swoją premierę miał 25 numer czasopisma "Regionalista". Część tematów poruszanych podczas konferencji poruszono na łamach tego numeru, którego spora część poświęcona jest okresowi II wojny światowej. Już za kilka dni najnowszy numer trafi do sprzedaży. A kto jest niecierpliwy i chciałby mieć go już teraz może kontaktować się w tej sprawie z KTR chociażby poprzez Facebooka.

Zapraszamy też do obejrzenia naszej fotorelacji z konferencji.