Wojna w Kraśniku. Co się wtedy działo?

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak wyglądał Kraśnik i okolice, jak mieszkańców traktował okupant, komu i jak pomagali kraśniczanie w czasie II wojny światowej? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas konferencji naukowej, którą dla mieszkańców przygotowały władze Kraśnika, Kraśnickie Towarzystwo Regionalne, Społeczny Opiekun Zabytków Kraśnika i Centrum Kultury i Promocji.

Konferencja „5 lat Kraśnika pod znakiem czarnego orła” odbędzie się już w sobotę od. godz. 15.00 na górnym holu Centrum Kultury i Promocji. Jej integralną częścią będzie wystawa przygotowana przed dra Dominika Szulca. Kraśniccy regionaliści zaprezentują także nowe wydanie czasopisma "Regionalista", którego spora część poświęcona jest II wojnie światowej na naszym terenie.

- Powszechna wiedza na temat czasu II wojny światowej w Kraśniku i okolicach jest niewielka stąd też pomysł by przygotować taką konferencję i wystawę. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to skupiłem się w niej na zbrodniach niemieckich na naszym terenie. To chyba najmniej znany ale i poruszający temat dla wielu osób - powiedział nam Dominik Szulc.

Poniżej szczegółowy program konferencji na którą wstęp jest wolny.

7 września 2019 r. godz. 15.00

Wprowadzenie i przywitanie gości

- Dariusz Zgardziński (Kraśnickie Towarzystwo Regionalne) - „Wojna obronna 1939 roku i okupacja hitlerowska ziemi kraśnickiej na fotografii dokumentalnej”,

- Dr Dominik Szulc (PAN) – „Co? Gdzie? Kiedy? Kraśnik w latach okupacji niemieckiej”,

- Dr Janusz Kłapeć (IPN Lublin) -  „W "stołecznym" Kraśniku – Polski Komitet Opiekuńczy w Kraśniku w latach 1942-1944. Zarys działalności",

- Dariusz Wajs (KUL) - „Ukrycie sztandaru 1. Pułku Szwoleżerów w Zakrzówku w latach 1939-1959”,

- Dr Hubert Mącik (Uniwersytet Rzeszowski) - „Urbanistyka i architektura Kraśnika Fabrycznego do 1956 roku”,

- Aneta Kowalczyk (Archiwum Państwowe w Lublinie, Oddział w Kraśniku) - „Kraśnik i okolice w dokumentach Archiwum Państwowego w Lublinie, Oddział w Kraśniku”.

- Przerwa kawowa (15 min.)

- Wernisaż wystawy dra D. Szulca „5 lat Kraśnika pod znakiem czarnego orła”.

Konferencja i wystawa to element miejskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej , których ciąg dalszy odbędzie się w niedzielę 8 września. Szczegółowe informacje tutaj.