Polacy a Żydzi w okupowanym Kraśniku. Wideo

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Relacje polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej to temat, który co pewien czas mocno odżywa i budzi sporo kontrowersji. Szczególnie jeśli w dyskusję zaangażują się politycy. Analityczne, naukowe podejście do tego problemu, na dodatek w odniesieniu do naszej lokalnej społeczności, zaproponował dr Dominik Szulc. Historyk, pracownik Polskiej Akademii Nauk i Społeczny Opiekun Zabytków w Kraśniku o relacjach między Polakami a Żydami w okupowanym Kraśniku opowiedział m.in. podczas drugiego spotkania z cyklu „(Nie)znany Kraśnik”, które odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc”.

Czy kraśniczanie w czasie II wojny światowej ratowali Żydów? A może uczestniczyli w ich „ewakuacji” do obozów zagłady i eksterminacji?

- Kraśnik nie różnił się zasadniczo od innych miejsc w Polsce. Tutaj w czasie wojny nie było ani większego antysemityzmu niż gdzie indziej, ani mniejszego. Nie ma tutaj jakiejś specjalnej różnicy. Kwestia jest zupełnie inna. My kraśniczanie bardzo mało wiemy o zbrodniach niemieckich w Kraśniku i o stosunkach polsko – żydowskich w Kraśniku – mówił, rozpoczynając swoją prelekcję w ODK, dr Dominik Szulc.


Zobacz też:
Dr Szulc o wizycie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kraśniku. Wideo
Dr Szulc o historii trójkątnego ronda


Jak więc wyglądały stosunki między Polakami a Żydami w czasie II wojny światowej w Kraśniku? Z czego wynikało to, że wyglądały one tak, a nie inaczej? Zachęcamy do obejrzenia prelekcji doktora Dominika Szulca.