Gm. Annopol. Znaleźli nieśmiertelnik żołnierza z czasów II wojny światowej. Szukają jego krewnych i informacji o nim

Historia
Czcionka

W ubiegłym roku opisywaliśmy historię dotyczącą badania losów i poszukiwania rodziny żołnierza z czasów II wojny światowej, którego nieśmiertelnik został odnaleziony w Holandii. Dotychczas nie potwierdziły się jednak informacje, że pochodził on z naszego terenu, ale to u nas udało się znaleźć sporo ciekawych informacji na temat „poszukiwanego”. Tym razem o pomoc w podobnej sprawie prosimy wraz z eksploratorami ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa".

Końcówka roku była dla annopolskiej grupy poszukiwawczej, działającej w ramach Stowarzyszenia „Szansa”, bardzo pracowita. Jej członkowie prowadzili badania na terenie dwóch gmin – Annopol i Zawichost. Nadzór archeologiczny nad nimi sprawował dr Marek Florek z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Ich efektem jest odnalezienie wielu ciekawych zabytków historycznych oraz pewna zagadka – historia, której trzeba napisać zakończenie.


Przeczytaj też:
Historia nieśmiertelnika odnalezionego w Holandii z kraśnickim wątkiem


- Podczas poszukiwań na terenie Gminy Annopol znaleziony został, należący do polskiego żołnierza, nieśmiertelnik wojskowy z czasów II Wojny Światowej. Na jego awersie wybity jest napis: Stanisław Zbizek Kat I, na rewersie: Kraśnik 1908. Nieśmiertelnik jest ułamany w połowie, co może znaczyć, że wspomniany żołnierz oddał swoje życie za ojczyznę. Dlatego zwracamy się do wszystkich chętnych o pomoc w uzyskaniu informacji na temat losów żołnierza Stanisława Zbizka (ewentualnie Zbiżka), ustalenia jego krewnych i miejsca skąd pochodził. Może wspólnie uda nam się odpowiedzieć na te pytania - apelują annopolscy pasjonaci historii.

Już jest pewien trop w tej sprawie, prowadzi do Borowa (gm. Annopol) . Trzeba go jednak jeszcze zweryfikować. Z pewnością będziemy do tej sprawy wracać.

Jeśli ktoś z was miałby informację, które mogłyby pomóc w rozwikłaniu tej historycznej zagadki, to zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa". Chociażby przez ich facebookowy profil. Wszelkie wiadomości na ten temat można również przekazywać za naszym pośrednictwem.