Kraśnickie eksponaty wzbogacą wystawę o generale Maczku

Historia
Czcionka

Minionej środy (29 listopada) w kraśnickim Muzeum Regionalnym gościł Yves Wantens, przedstawiciel generalny regionalnego rządu Flandrii (jednego z trzech regionów federalnych Belgii). Wizyta ta związana była z wystawą, przygotowywaną przez Wspólnotę Flamandzką we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, dotyczącą generała Stanisława Maczka i ewentualnym wypożyczeniem z kraśnickiej placówki eksponatów, które mogłyby ją wzbogacić.

Wystawa ma zostać otwarta 4 czerwca przyszłego roku w siedzibie IPN w Warszawie. Później będzie można ją jeszcze obejrzeć w Krakowie, Szamotułach i Gdańsku, a w 2019 roku pojedzie do Belgii.

- Koncepcja wystawy polega na tym, że będzie ona zbudowana wokół 6 postaci, żołnierzy bądź uczestników kampanii I Dywizji we Flandrii. Każdy oglądający ją ma stawać się jedną z tych postaci. Będzie wśród nich oczywiście generał Maczek, ale będą też mniej znani żołnierze, czy chociażby Flamandka – harcerka, która pomogła Maczkowi. Ich oczami oglądający wystawę mają poznawać to co się działo podczas kampanii na terenie Flandrii – wyjaśniała Maja Wolny, autorka koncepcji wystawy, która towarzyszyła przedstawicielowi flandryjskiego rządu.

 

 

W rolę po przewodnika po kraśnickim Muzeum Regionalnym i zbiorach dotyczących 24 Pułku Ułanów, który był częścią I Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, wcielił się kierownik placówki Zdzisław Winkler. W spotkaniu udział wzięli także między innymi przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą Mariuszem Sochą, Marek Rusek – prezes Koła 24 Pułku Ułanów oraz przedstawiciele Muzeum Lubelskiego, któremu kraśnicka placówka podlega.

 

 

Twórców wystawy o generale Maczku interesowała przede wszystkim możliwość wypożyczenia eksponatów przestrzennych: broni, pieczęci żołnierskich, oprzyrządowania, przedmiotów codziennego użytku i najprawdopodobniej kilka takich właśnie pamiątek z muzeów w Kraśniku i Lublinie wspomnianą wystawę wzbogaci.