"Rej" i "Górka" w górę w rankingu "Perspektyw". Oba licea z tytułami "Srebrnych szkół"

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co roku magazyn "Perspektywy" ogłasza ranking liceów i techników w Polsce. Tak jak w poprzednim roku znalazły się w nim dwa licea z naszego powiatu: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku i I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku. Oba awansowały też w rankingu otrzymując tytuł "Srebrnej szkoły".

Najwyżej, bo na 427 miejscu w Polsce (w 2019 - na 521) znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku. Dało to popularnemu "Rejowi" 25 w województwie.

- Tarczę "Perspektyw" otrzymaliśmy w tym roku po raz piąty, jako jedyna szkoła w powiecie, tym razem srebrną. Spora w tym zasługa także olimpijczyków, których mieliśmy łącznie ponad stu. Sześcioro z nich skończyło naszą szkołę z indeksami na studia w kieszeni. Mieliśmy też bardzo dobrą zdawalność na maturze, co także wpłynęło na to wyróżnienie. Prawie ze wszystkich przedmiotów rozszerzonych mieliśmy wyższe średnie niż w powiecie, województwie i kraju. To wyróżnienie to zasługa zarówno uczniów ale i nauczycieli, którzy ich przygotowywali do olimpiad i matury - mówi dyrektor ZS nr 2 w Kraśniku Grażyna Jach.

Drugim liceum, które znalazło się w rankingu jest I LO im. Tadeusza Kościuszki. W rankingu 2020  "Górka" znalazła się na 461 miejscu wśród liceów w Polsce (w 2019 - 682) i na 29 miejscu w województwie.

- Jest to efekt pracy naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Wpłynął na ten sukces bardzo dobry wynik ostatnich egzaminów maturalnych, ale też udział naszych uczniów w olimpiadach. Mieliśmy m.in. finalistę ogólnopolskiego olimpiady języka niemieckiego. Nasi uczniowie dotarli także do centralnego etapu olimpiady z biologii. To wpływa m.in. na to, że później dostają się na dobre kierunki studiów. W ubiegłym roku np. 33 osoby dostały się na różne kierunki medyczne - mówi dyrektor ZS nr 1 Piotr Miecznikowski.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Niestety nasze technika znalazły się poza pierwsza pięćsetką w Polsce. W rankingu wojewódzkim na 34 miejscu znalazło sie Technikum nr 2 (ZS nr 2) a na 55 - Technikum nr 1 (ZS nr 1).