Młodzi kraśniczanie uczestniczyli w Lekcji Zdrowia z KOWR-em

Edukacja
Czcionka

Co to jest zdrowa żywność, czym różnią się sok, nektar i napój owocowy, co jest bardziej szkodliwe cola czy cola light lub cola zero, jak czytać informacje, które mamy na produktach spożywczych? - odpowiedzi na te i wiele innych bardzo ciekawych zagadnień z zakresu zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia mogli usłyszeć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kraśniku. Lekcje Zdrowia zorganizował dla nich lubelski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jednym z wielu zadań, którymi zajmuje się KOWR, który powstał w ubiegłym roku z połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych, jest promocja produktów rolno-spożywczych. Wśród działań, które w tym zakresie realizuje, są między innymi Lekcje Zdrowia.

- Podczas takich spotkań, w których uczestniczą uczniowie szkół podstawowych, chodzi nam przede wszystkim o budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Mówimy im o zdrowym stylu życia, o tym jak to, co jedzą, przekłada się później na ich zdrowie, samopoczucie. Przekonujemy ich również, że warto jeść to co nasze, zdrowe, sezonowe, że warto kupować polskie produkty rolno-spożywcze – wyjaśnia Anita Łukasiewicz-Borysz z lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

 

Takie lekcje w ubiegłym tygodniu odbyły się w kraśnickiej Szkole Podstawowej nr 3. Uczestniczył w nich między innymi Kazimierz Choma, dyrektor lubelskiego oddziału KOWR.

Podczas tych spotkań uczniowie najpierw wyposażeni zostali w solidną dawkę wiedzy teoretycznej na temat zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia. Pani dietetyk mówiła między innymi o piramidzie żywieniowej, czyli ile i jakich produktów powinno być jak najwięcej w naszej codziennej diecie, a jakich unikać, dlaczego dla naszego organizmu ważna jest woda i ile powinniśmy jej pić, co z innymi płynami typu soki, nektary, napoje wieloowocowe, cola, co to są produkty ekologiczne i jak je rozpoznać. Bardzo ciekawe były także m.in. wiadomości, jak czytać informacje zapisane na pojemnikach o składzie napojów i żywności. Co warto podkreślić, wiedza uczniów uczestniczących w lekcjach na temat zdrowego odżywiania już była spora w tym zakresie.

 

 

Po rozmowie był czas na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniowie sami przygotowywali między innymi sałatkę warzywną, koreczki owocowe i zdrowe napoje. Na koniec nie zabrakło oczywiście ich degustacji.