„Przez twój biały kołnierzyk oszalałem”, czyli Dzień Patrona w kraśnickim ZS 3 im. Juliusza Słowackiego. Foto

Edukacja
Czcionka

Wczoraj, w środę 28 marca, swoje święto miał kraśnicki Zespół Szkół nr 3. Szkolna społeczność uczciła pamięć patrona – Juliusza Słowackiego. Była to między innymi okazja do pochwalenia się sukcesami uczniów, tym co dzieje się w szkole na co dzień oraz przybliżenia planów na przyszłość.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej odprawiona przez proboszcza ks. Wiesława Rosińskiego. Po niej ich uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie w hali sportowej odbyły się oficjalna i artystyczna część imprezy.

- Jest takie chińskie powiedzenie: „Jeśli myślisz rok naprzód, zasiej ziarno. Jeśli myślisz dziesięć lat naprzód, zasadź drzewo. Jeśli myślisz sto lat naprzód, kształć ludzi”. I to właśnie powinno być naszą dewizą – mówiła, rozpoczynając spotkanie, Aneta Jabłońska-Ośka, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku. - Naszych uczniów pragniemy uczyć, aby właściwie rozumieli i wprowadzali w życie słowa wieszcza, które widnieją na sztandarze szkoły – „Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami”. Aby byli świadomi, że młodość otwiera przed nimi ogromne możliwości, które warto wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Z myślą o tym dbamy, by nasi uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania, poznawać świat, zdobywać cenne doświadczenie - zapewniała dyrektor.

 

 

Dyrektor przypomniała w tym kontekście między innymi o sukcesach uczniów skupionych w drużynie Spice Gears podczas ich niedawnych występów na turniejach regionalnych First Robotics Competition w Chinach, a także o medalach i tytułach zdobywanych przez sportowców, w szczególności zapaśników. Zarówno jedni jak i drudzy otrzymali podczas wczorajszego spotkania specjalne podziękowania. Aneta Jabłońska-Ośka zapewniała przy tym, że te osiągnięcia nie tylko cieszą, ale i mobilizują, by także w innych dziedzinach zabiegać o sukcesy.

- Dzisiaj chciałem serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy pracują na rzecz tej szkoły. Dziękuję moim kolegom radnym, którzy czują, że ta placówka może być wiodącym ośrodkiem rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie, ale także województwie lubelskim. Naprawdę samorządowcy mają świadomość, co nas w najbliższych latach czeka, jaką gigantyczną pracę musimy wykonać, by odbudować szkolnictwo. Kraśnik kilkadziesiąt lat temu słynął z najlepszej kadry inżynierów. Tutaj kuły się najlepsze kadry w województwie lubelskim, mógłbym powiedzieć, że nawet w południowo-wschodniej Polsce. Naszym zadaniem jest teraz odbudować siłę tego ośrodka i takie wyzwanie sobie stawiamy – przekonywał z kolei starosta kraśnicki Andrzej Maj, dziękując przy tym również dyrekcji szkoły, kadrze pedagogicznej, partnerom i przyjaciołom placówki oraz rodzicom.

Wśród gości, którzy uświetnili Dzień Patrona Trójki, oprócz wspomnianego już starosty, byli m.in. radny sejmiku dr Marek Kos, sekretarz miasta Kraśnik Łukasz Skokowski, przedstawiciele posła Wojciecha Wilka i europosła Krzysztofa Hetmana, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wielonarodowej Brygady w Lublinie, uczelni wyższych, Straży Pożarnej, szkół, różnego rodzaju placówek, organizacji z terenu powiatu kraśnickiego,a także zakładów pracy, z którymi „Trójka” współpracuje. Nie zabrakło oczywiście młodzieży, rodziców uczniów oraz byłych i obecnych pracowników szkoły.

 

 

Tradycyjnie już podczas Dnia Patrona odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych realizujących w „Trójce” innowacje pedagogiczne wojsko i straż graniczna oraz wręczenie zaświadczeń dla uczniów starszych klas „mundurówki”, którzy ukończyli szkolenie proobonne.

Na zakończenie obchodów ich uczestnicy mieli okazję obejrzeć część artystyczną. W jej ramach można było usłyszeć między innymi hity disco polo z repertuaru Zenona Martyniuka i zespołu Weekend, oczywiście z tekstami zaadaptowanymi specjalnie na tę okazję. Wystąpili uczniowie: Artur Łatka, Michał Kosidło, Konrad Kopeć, Kinga Karwowska, Adam Osetek, Natalia Wielgus, Marcin Wołoszyn oraz absolwent Adrian Oleszko. Uroczystość poprowadzili: Ola Dul i Szymon Wronka. Młodzież przygotowali nauczyciele: Anna Szafran, Magdalena Kołazińska-Bieleń, Justyna Głowniak, Maria Miśkiewicz oraz Damian Pietroń.

 

To jak część artystyczna Dnia Patrona w ZS 3 wyglądała okiem kamer Lubelska.tv możecie zobaczyć w materiale wideo poniżej. 

 

Nasze zdjęcia z oficjalnej i artystycznej części obchodów Dnia Patrona w kraśnickim Zespole Szkół nr 3 można obejrzeć tutaj.