Społeczność kraśnickiej „Górki” świętowała Dzień Patrona. Foto

Edukacja
Czcionka

24 marca 1794 na krakowskim rynku ogłoszony został akt powstania powołujący Tadeusza Kościuszkę na naczelnika insurekcji. Co roku w okolicach dnia w którym przypada rocznica tego wydarzenia swoje szkolne święto, Dzień Patrona, przeżywa społeczność kraśnickiego Zespołu Szkół nr 1. Będące jego częścią - I Liceum Ogólnokształcące - nosi imię wspomnianego polskiego bohatera narodowego.

Tegoroczne obchody, które miały miejsce wczoraj (21 marca), tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. dziekana Jerzego Zamorskiego w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do szkoły, gdzie obyła się oficjalna i artystyczna część obchodów.

- Tadeusz Kościuszko, patron I Liceum Ogólnokształcącego, jest obecny w życiu naszej szkolnej społeczności. Towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny naśladowania. Wybitny patriota, a jednocześnie zwykły człowiek, który miewał w życiu także trudne chwile, lecz za największe zwycięstwo uważał pokonywanie własnych słabości – mówił Piotr Miecznikowski. W swoim wystąpieniu dyrektor Zespołu Szkół nr 1 przypomniał, że ten rok jest niezwykle ważny dla placówki. Przypada w nim bowiem 100 lecie istnienia I LO. Z tej okazji, 23 września, odbędzie się zjazd absolwentów szkoły. Mówił także o tym co w szkole dzieje się tu i teraz, o nowych obiektach sportowych, sukcesach uczniów.

Gratulacje i życzenia z okazji święta szkoły złożyli starosta kraśnicki Andrzej Maj i wiceburmistrz Marzena Pomykalska. Odczytano także listy skierowane do szkolnej społeczności przez kraśnickich parlamentarzystów.

 

 

Po przemówieniach nastąpiła uroczysta zmiana pocztów sztandarowych, trzecioklasiści przekazali te funkcje swoim młodszym koleżankom i kolegom. Następnie przypomniana została sylwetka i działalność Tadeusza Kościuszki, a po niej, już z przymrużeniem oka, młodzież pokazała jak mogłaby wyglądać kuratoryjna wizytacja w szkole z Kościuszką w roli wizytatora.

 

Nasze zdjęcia z Dnia Patrona w kraśnickim Zespole Szkół nr 1 możecie zobaczyć tutaj.