Święto kraśnickiego „Reja”

Edukacja
Czcionka

Tradycyjnie już jak co roku w lutym, czyli w miesiącu urodzin Mikołaja Reja, swoje święto patrona obchodził noszący jego imię kraśnicki Zespół Szkół nr 2. Była to okazja do pochwalenia się tym co w szkole najlepsze, a dla uczniów tradycyjnie już możliwość zaprezentowania się na scenie w świetnym przedstawieniu.

Zaczęto tradycyjnie od mszy św. w kościele św. Józefa. Później cała „rejowska” brać przeszła przez miasto do Centrum Kultury i Promocji. Tu odbyła się część oficjalna. Oprócz szkolnej społeczności wzięli w niej udział m.in. wicestarosta Mariusz Socha, burmistrz Mirosław Włodarczyk, dyrektorzy powiatowych szkół, przedstawiciele oświatowych związków zawodowych. Swoje słowa do uczestników dnia rejowskiego skierowali także kraśniccy posłowie. Na sali widowiskowej nie zabrakło ponadto emerytowanych nauczycieli tej szkoły, o których mówił dyrektor Reja, Krzysztof Staruch, że przez lata budowali markę placówki.

- W tym roku po raz trzeci znaleźliśmy się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce. Cieszymy się z tego powodu i pamiętamy, że sukcesy naukowe idą w parze z sukcesami materialnymi. Przeszliśmy metamorfozę jeśli chodzi o infrastrukturę sportową i tutaj bardzo dziękujemy panu staroście, panu Ministrowi Sportu i Turystki – mówił dyrektor szkoły Krzysztof Staruch.

Sylwetkę patrona szkoły Mikołaja Reja przypomniał wicestarosta Mariusz Socha.

- Rej zasłużył sobie na miano ojca literatury polskiej. Był pierwszym Polakiem, który zaczął pisać wyłącznie w języku ojczystym. XVI-wieczna polszczyzna w jego wykonaniu jest czystą przyjemnością, dobrą zabawą i często łamigłówką – mówił wicestarosta, który złożył życzenia nauczycielom, dyrekcji, rodzicom i uczniom – Wam droga młodzieży życzę wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych sobie celów – mówił Mariusz Socha.

Swoje czasy w szkole wspominał absolwent "Reja" burmistrz Mirosław Włodarczyk.

- Szkoła średnia to ważny czas. Jan Paweł II mówił na wadowickim rynku w czasie swoje pielgrzymki wskazując na swoją szkołę, że tu się wszystko zaczęło. I my absolwenci Reja, z perspektyw czasu, możemy powiedzieć, że tu się wszystko zaczęło. Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom za pracę, za wkład, za serce. Dzięki wam marzenia się spełniają – mówił burmistrz Mirosław Włodarczyk.

Po części oficjalnej wykład pt. „Estetyzacja życia” wygłosiła dr Alicja Szubartowska – nauczycielka religii i historii sztuki w Zespole Szkół Nr 2.

Tradycją rejowskiego święta jest grany przez uczniów spektakl. Tym razem było to przedstawienie pt. „Do świata o jego sprawach rzecz” przygotowane przez uczniów klasy 1c, 1b, 1d, 1f , a także 2b, 2a i 3d pod kierunkiem  Wioletty Kołodziejskiej.

Fotorelację z dnia patrona w ZS nr 2 możecie zobaczyć w naszej galerii.