Jadalne, niejadalne i trujące. Dzisiaj w kraśnickim Sanepidzie wystawa grzybów. Foto

Edukacja
Czcionka

W tym roku sezon grzybowy jest obfity, więc i amatorów leśnego runa nie brakuje. Niestety nie wszyscy, którzy grzyby zbierają dobrze się na nich znają. Dzisiaj w kraśnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiolgicznej można obejrzeć grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Chętni do pomocy, nie tylko dzisiaj, ale i na co dzień, czekają tu także grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów.

Na tegorocznej wystawie można zobaczyć między innymi borowika, podgrzybka brunatnego, podgrzybka zajączka, rydza świerkowego, kurkę, to z grzybów jadalnych, a z trujących muchomora sromotnikowego, muchomora czerwonego, muchomora cytrynowego i wiele innych.

- Ten sezon jest bardzo obfity jeżeli chodzi o grzyby. Tym bardziej trzeba uważać zbierając je. Już mieliśmy dwa podejrzenia zatrucia i jedno zatrucie muchomorem sromotnikowym. Mężczyzna który się zatruł przebywa w tej chwili w szpitalu. Na szczęście była szybka reakcja, chodziło o osobę dorosłą i nie doszło do zgonu – mówi Agnieszka Karczmarska, grzyboznawca, kierownik wydziału żywności PSSE w Kraśniku.

 

 

Podstawowa zasada bezpiecznego grzybobrania to zbieranie grzybów, które znamy. Te niejadalne i trujące należy zostawić nietknięte. Jeśli nie jesteśmy pewni czy grzyby które zebraliśmy są jadalne, to warto skorzystać z pomocy fachowców. A tych spotkać możemy właśnie m.in. w Sanepidzie.

- Po porady przychodzi do nas bardzo dużo osób, osoby i młodsze i starsze. Cieszymy się z tego i zapraszamy, bo niestety często ci którzy do nas docierają w swoich koszykach mają grzyby niejadalne i trujące – dodaje pani Agnieszka.

Z możliwości zobaczenia dzisiejszej wystawy korzystają przede wszystkim grupy zorganizowane, przedszkolaki i uczniowie z placówek oświatowych z terenu powiatu kraśnickiego. Jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć ją indywidualnie, to oczywiście też jest taka możliwość.

 

 

Grzyboznawcy z kraśnickiego Sanepidu dla zainteresowanych dostępni są w dni robocze w godzinach 8:00-15:00.

 

Więcej zdjęcia z dzisiejszej wystawy grzybów w kraśnickim Sanepidzie można obejrzeć tutaj.