Trzydnik Duży: Gimnazjaliści i nauczyciele w ramach program Erasmus+ "Poznają europejskie możliwości"

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"European Possibilities", czyli "Europejskie Możliwości" - to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus +, którego uczestnikami są gimnazjaliści i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym. Dzięki niemu będą mogli poznać systemy kształcenia i rynki pracy, ale także kulturę kilku europejskich krajów. 

Będzie to drugi już projekt zakładający międzynarodową wymianę, realizowany przez trzydnicką placówkę.

- Wcześniej nasza szkoła brała udział w wymianie międzynarodowej w ramach programu Comenius. Był to projekt napisany wspólnie ze szkołami z Belgii, Francji, Norwegii i Anglii i był on o tematyce sportowej. W programie Erasmus jest troszeczkę inaczej, bo jeśli porozumieją się ze sobą partnerzy, to jedna z placówek, koordynator, pisze projekt. Teraz w naszym przypadku wniosek składała szkoła niemiecka, a partnerami są także placówki z Hiszpanii, Danii, Słowenii i Łotwy - informuje Ryszard Wolanin, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym.

O pozyskanie środków na realizacje tego przedsięwzięcia wcale nie było łatwo. Konkurencja była bardzo duża. Przeszło tylko około 15% wniosków. Przyznanie środków, a chodzi o niespełna 30 tys. euro, jest więc potwierdzeniem, że napisany został naprawdę bardzo dobry projekt.

Tym razem dotyczy on tematyki zawodoznawczej.

- Przez trzy lata podczas wizyt w poszczególnych krajach młodzież i ich opiekunowie będą poznawać tamtejsze systemy zawody, które dają szanse na znalezienie pracy, możliwości rozwoju i rynki pracy. Trochę będzie o szkolnictwie, bo przecież po gimnazjum uczniowie wybierają swoją dalszą drogę edukacji. Będzie można porównać, jakie są możliwości w tym zakresie w poszczególnych krajach. Początkowo staraliśmy się o wsparcie na projekt dotyczący trochę sztuki i ginących rzemiosł i wydaje mi się, że z tych planów część elementów praktycznych też wykorzystamy. Porozumiewać będziemy się w języku angielskim - wyjaśnia Anna Skrzypek, anglistka w gimnazjum w Trzydniku Dużym i koordynatorka projektu.

Wyjeżdżając uczestnicy wymiany będą mieszkać w domach Niemców, Hiszpanów, Duńczyków itd., ale i sami będą się za to przyjęcie odwdzięczać, przyjmując gości z zagranicy u siebie. Nauczyciele mogą się powtarzać, ale jeżeli chodzi o uczniów, to za każdym razem wyjeżdżać będzie inna dwójka. Udział w wyjazdach jest dla uczestników bezpłatny.

- Korzyści z udziału w takich projektach są bardzo różnorodne. Dla dzieci bardzo ważne są przede wszystkim przyjaźnie, możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z różnych części Europy. To także możliwość zobaczenia różnych krajów, przelecenia się samolotem bądź podróżowania innym środkiem transportu, poznania innych kultur, zwyczajów. Niezwykle ważne jest też kształcenie kompetencji językowych. Czym innym jest nauka języka obcego w szkole, a czym innym konieczność posługiwania się nim w kontakcie z inną osobą. Tydzień takiego kontaktu daje często o wiele więcej niż miesiąc czy więcej nauki w szkole - podkreśla dyrektor Wolanin.

- Ci uczniowie, którzy będą uczestniczyć w wyjazdach, mają być takimi liderami u nas w szkole i przekazywać koleżankom i kolegom to, czego dowiedzieli się i nauczyli. Także podczas wizyty gości u nas w zajęciach, spotkaniach udział będzie brała dużo większa liczba uczniów niż tylko ci, którzy będą wyjeżdżać - dodaje pani Anna.

Zaplanowane są po dwie wymiany każdego roku. Pierwsze spotkanie odbyło się w tym miesiącu w Niemczech.

Na zdjęciu spotkanie podczas poprzedniego projektu w Oslo. foto PG Trzydnik