Kilkaset osób przewinęło się przez wystawę grzybów przygotowaną przez Sanepid. FOTO

Wystawa grzybów w kraśnickim Sanepidzie. foto PB

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kilka pokaźnych koszy grzybów nazbierali wczoraj pracownicy kraśnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ich zawartość znacznie różniła się jednak od standardowych zbiorów z jakimi wracają grzybiarze do domów. Chodziło bowiem o to, by na wystawie przygotowanej dzisiaj w Sanepidzie pokazać nie tylko te okazy które można i warto zamarynować lub ususzyć a później zrobić z nich pyszny sos, ale także te których należy szczególnie unikać.

Można było na nich zobaczyć zarówno pyszne borowiki, maślaki i podgrzybki jak i niejadalne purchawkę chropowatą i rycerzyka czerwonozłotego, czy trując jak najgroźniejszy muchomor sromotnikowy czy lisówka pomarańczowa.

Grzyby można było nie tylko zobaczyć, ale także posłuchać jakimi zasadami kierować się podczas grzybobrania. Radami służyli miedzy innymi pracujący w kraśnickiej Stacji klasyfikator grzybów Tomasz Chrzanowski i grzyboznawca Agnieszka Karczmarska. Z ich pomocy można zresztą korzystać na co dzień, do czego zachęcamy.

 

Tym którzy wystawę odwiedzili, a było to kilkuset uczniów i przedszkolaków z Kraśnika i okolic,wyświetlany był także film dotyczący profilaktyki zatruć grzybami. Najmłodsi mogli natomiast obejrzeć bajkę "Kasztaniaki na grzybobraniu".

grzyby_wystawa_sanepid_BUB_5084.JPG

grzyby_wystawa_sanepid_BUB_5107.JPG

grzyby_wystawa_sanepid_BUB_5117.JPG

grzyby_wystawa_sanepid_BUB_5111.JPG