Dyrektorzy bardziej nauczycielami

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od kilku miesięcy władze powiatu i dyrektorzy szkół podległych temu samorządowi zastanawiają się jak zminimalizować skutki niżu demograficznego. Mniejsza liczba uczniów to bowiem mniejsza subwencja oświatowa dla poszczególnych placówek. Jednym z elementów wypracowanego planu oszczędnościowego jest zwiększenie obowiązkowego wymiaru zajęć lekcyjnych dla dyrektorów, ich zastępców i nauczycieli pełniących w szkołach stanowiska kierownicze.

W każdej szkole, która podlega Powiatowi Kraśnickiemu, dyrektor, jego zastępcy oraz nauczyciele na etatach kierowniczych, oprócz pełnienia swoich funkcji administracyjnych związanych z funkcjonowanie placówki, prowadzą także normalne lekcje. Nie mają ich jednak tak dużo, jak inni nauczyciele.

Standardowy nauczycielski etat to 18 godzin tygodniowo, plus tak zwana 19 godzina ministerialna. Tymczasem do tej pory dyrektor placówki liczącej na przykład od 9 do 16 oddziałów musiał jako nauczyciel przepracować co najmniej 5 godzin tygodniowo, liczącej 7-8 oddziałów 8 godzin, a wicedyrektor każdego typu szkoły 7 godzin tygodniowo. Teraz będą w nieco większym zakresie musieli poświęcić się pracy nauczycielskiej.

Propozycja ta została przez radnych przyjęta jednogłośnie. Uchwalone zasady zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Co one oznaczają? Niewątpliwie zwiększenie wymiaru zajęć obowiązkowych dla dyrektorów, wicedyrektorów i kierowników powiatowych placówek oświatowych przyniesie pewne oszczędności. Za te same pieniądze funkcyjni pracownicy szkół będą bowiem musieli wykonać większą pracę.