Gościeradów. Zielone światło dla powstania Młodzieżowej Rady Gminy

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Goscieradow_RG_RBUB_0422
Gościeradowscy radni zgodzili się na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. foto PB
Pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy w Gościeradowie pojawił się już kilka lat temu. Wówczas nie udało się go jednak wcielić w życie. Teraz zależy to już przede wszystkim od zaangażowania samej młodzieży. Podczas majowej sesji dorośli gościeradowscy radni podjęli uchwałę o utworzeniu takiego ciała i zaakceptowali jego statut. Pierwsze wybory we wrześniu.

 

- Młodzież nie jest obojętna na to, co się dzieje w naszej gminie. Poza tym chcemy też się czegoś nauczyć. Stąd moje pytanie, czy nam państwo w tym pomogą. Ważny jest dialog między wami, starszymi radnymi, a nami. To może być wymiana, my możemy nauczyć się czegoś od państwa, a państwo od nas. My młodzi możemy i chcemy coś zrobić. My, bo nie jestem tylko ja, chcemy działać na rzecz naszych lokalnych społeczności - przekonywała jeszcze podczas kwietniowej sesji Rady Gminy Gościeradów licealistka Justyna Stefańczak.

- Na kolejną sesję naszej Rady przygotowany będzie projekt uchwały, mówiący o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy Gościeradów. Ufam, że nie tylko ja z dużym zadowoleniem przyjąłem, iż młodzi sami się zgłaszają. Sadzę, że radni również ten pomysł poprą i takowa uchwała zostanie podjęta, a jesienią przystąpimy do wcielenia jej w życie. To bardzo potrzebne. Po pierwsze, wymiana myśli między starszym a młodym pokoleniem będzie bardzo ciekawa, a po drugie, to też nauka samorządności naszych przyszłych radnych, urzędników - odpowiedział wówczas na ten apel Mariusz Szczepanik, wójt gminy Gościeradów.

Goscieradow_RG_RBUB_0420
My młodzi możemy i chcemy coś zrobić - przekonuje licealistka Justyna Stefańczak. foto PB

Zgodnie z tymi zapowiedziami dorośli gościeradowscy radni w maju dali zielone światło do utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy. W myśl przyjętego statutu gremium to ma liczyć 15 osób. Bierne i czynne prawo wyborcze, a więc kandydowania do rady i wyboru radnych, będą mieli uczniowie klas VI szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjów z terenu gminy Gościeradów, absolwenci gimnazjów z terenu gminy do ukończenia 21 roku życia, a także uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Wólce Gościeradowskiej.

Dla celów wyborczych do MRG gminę podzielono na okręgi wyborcze, którymi są szkoły prowadzone przez samorząd oraz Szkoła Podstawowa w Szczecynie i ZS w Wólce Gościeradowskiej. W placówkach tych będzie się odbywać także głosowanie na radnych. W poszczególnych okręgach wybieranych będzie od 1 do 4 radnych. Kadencja Rady określona została na dwa lata.

Młodzieżowa Rada Gminy będzie pełniła funkcję organu konsultacyjnego dla władz gminy. Jej głównymi celami będą upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, inicjowanie, wspieranie i koordynowanie działań młodzieży w gminie, organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, zwiększenie jej udziału w procesach decyzyjnych oraz podejmowane działań na rzecz zaspokajania potrzeb i oczekiwań młodzieży z terenu gminy.

Pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Gminy odbędą się we wrześniu tego roku.