Stróża. Dobra zabawa podczas wielkanocnych warsztatów kulinarnych dla dzieci FOTO

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:27412 left} Już za tydzień Wielkanoc. W wielu domach przygotowania do świętowania w najbliższych dniach będą wchodzić w decydującą fazę. To jak w kulinarną ich część można włączyć najmłodszych domowników, a przy okazji zaproponować im świetną zabawę, pokazywała wczoraj blogerka kulinarna Marta Pyzik.

 

W wielkanocnych warsztatach kulinarnych, na które zaprosiła pani Marta, wzięły udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Odbyły się one w świetlicy wiejskiej w Stróży. {datsopic:27372 right}

Mali kucharze pod okiem specjalistki i z niewielką pomocą swoich mam przygotowywali potrawy troszeczkę inne niż tradycyjne, ale oczywiście w świątecznym klimacie. Zrobiły łatwe i szybkie w przygotowaniu mazurki na waflach ryżowych, wielkanocne drożdżowe zające oraz sałatkę z jajkiem i tuńczykiem.

- Bardzo ważne by dzieciom jak najwcześniej pokazywać, że same mogą zrobić coś w kuchni, przygotować jakieś smakołyki, a przy okazji może być to dobra zabawa. A jak widać to podczas tych warsztatów, wspólne przygotowanie potraw dzieciom bardzo się podoba - mówi Marta Pyzik.

Kulinarne zabawy dzieci w świetlicy w Stróży podglądał starosta Andrzej Maj. Kraśnickie Starostwo Powiatowe wsparło ich organizację. Swoje produkty do wykorzystania podczas warsztatów udostępniły z kolei marki Kupiec i Kresto.

 

{datsopic:27382 left}Zdjęcia z wielkanocnych warsztatów kulinarnych można obejrzeć klikając tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do informacji.

 

Kulinarnego bloga organizatorki spotkania, Marty Pyzik, można natomiast odnaleźć tutaj.