Urzędów. Dzięki miłośnikom astronomii przez teleskopy podglądali zaćmienie Słońca

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:26921 left} Tak jak wczoraj zapowiadaliśmy, dzisiaj w godzinach przedpołudniowych można było obserwować zaćmienie Słońca. Na naszym terenie widać było jak Księżyc zakrywa około 70% jego tarczy. Dzięki urzędowskim pasjonatom z Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza to niezwykłe zjawisko można było obserwować także za pośrednictwem teleskopów.

 

Zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 9.47, a faza maksymalnego zakrycia Słońca miała miejsce o 10.56. Całe zjawisko zakończył się 7 minut po godzinie 12.

 {datsopic:26929 right}


Przeczytaj też:

Miłośnicy astronomii z Urzędowa szykują się do oglądania zaćmienia Słońca 


  

Z zaproszenia Józefa Barana z Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza w Urzędowie i możliwości obserwowania tego zjawiska poprzez teleskopy skorzystało wiele osób. Były to przedszkolaki, uczniowie urzędowskich podstawówki i gimnazjum, ale także wielu dorosłych mieszkańców. Teleskopy rozstawione były przed budynkiem urzędowskiego GOK. Wewnątrz budynku wyświetlany był natomiast obraz jak przebiega całkowite zaćmienie Słońca, które widoczne było dzisiaj nad północą częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym.

 

{datsopic:26935 left}To jak wyglądała obserwacja zaćmienia Słońca z pomocą pasjonatów z Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza, ale także "domowymi sposobami" przez płyte cd czy kliszę rentgenowską, można obejrzeć klikając tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do informacji.