Miłośnicy astronomii z Urzędowa szykują się do oglądania zaćmienia Słońca

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

slonce_2_sxc
Warto jutro spojrzeć w niebo. Kolejne zaćmienie Słońca dopiero w 2021 roku. foto sxc.hu

Dojdzie do niego jutro (piątek, 20 marca). W Polsce będzie widziane jako zaćmienie częściowe, ale dość spore, bo w zależności od regionu naszego kraju Księżyc zakryje od 60 do około 80% tarczy Słońca. Jak zapowiadają urzędowscy miłośnicy astronomii z tamtejszego Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza, na naszym terenie zniknie około 70% Słońca. - Przy sprzyjającej pogodzie z pewnością przez chwilę będzie zauważalny lekki półmrok ? podkreśla Józef Baran, opiekun wspomnianego koła.

 

Ostatnio takie zaćmienie Słońca astronomowie oglądali w styczniu 2011 roku. Po czterech latach znów po raz kolejny będzie można podziwiać to niesamowite zjawisko. Rozpocznie się o godzinie 9.47, a faza maksymalnego zakrycia Słońca nastąpi o 10.56. Całe zjawisko zakończy się 7 minut po godzinie 12. W tym czasie całkowite zaćmienie Słońca widoczne będzie nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Jedynymi obszarami lądowymi nad którymi Słońce zniknie na chwilkę będą Wyspy Owcze i Svalbard.

Do obserwacji tego niecodziennego zjawiska już szykują się w Urzędowie. Wprawdzie kopuła urzędowskiego obserwatorium aktualnie jest przed remontem, ale teleskopy zostaną wystawione przed Gminnym Ośrodkiem Kultury.

- Oczywiście liczymy na dobrą pogodę, ale w razie gdyby? mamy taki plan, by na sali GOK-u ustawić ekran i na żywo przy pomocy programu astronomicznego pokazywać to zaćmienie ? informuje Józef Baran z urzędowskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza. - Swoją obecność tego dnia zapowiedziała nam już nasza szkoła, także dla uczniów będziemy jeszcze wyświetlać jakieś filmy popularno-naukowe dotyczące właśnie zjawiska zaćmienia ? dodaje.

Jak samemu bezpiecznie obserwować piątkowe zaćmienie? Należy pamiętać, że promienie słoneczne są zawsze groźne dla oka, dlatego obserwację można prowadzić jedynie z użyciem specjalnych filtrów lub w sposób pośredni tzn. np. patrzeć na odbicie Słońca w szybach czy wodzie. Inne domowe sposoby na obserwowanie zaćmienia to m.in. oglądanie przez zadymioną szybkę lub kilkakrotnie złożoną kliszę lub zdjęcie rentgenowskie. A jak ktoś ma - to może być też maska spawalnicza.

Następne tak znaczące zjawisko dopiero za kilka lat. Bowiem kolejne zaćmienie Słońca zapisane w astronomicznym kalendarzu to data 10 czerwca 2021 roku. Wcześniej, bo 28 września tego roku, będzie natomiast można obserwować zaćmienie Księżyca.