Społeczność kraśnickiego "Reja" świętowała Dzień Patrona szkoły. FOTO, Wideo

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:26212 left} Dzień Patrona to dla każdej szkoły jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Nie inaczej jest w kraśnickim Zespole Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja. Jak co roku dzisiejsze święto kraśnickiej społeczności rejowskiej miało wspaniałą oprawę.

 

Obchody Dnia Patrona kraśnickiego Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęły się od mszy świętej w intencji szkolnej społeczności, która odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Następnie ich uczestniczy przeszli do Centrum Kultury i Promocji, gdzie miała miejsce część oficjalna i artystyczna uroczystości.{datsopic:26153 right}

- Po raz piąty z rzędu uczniowie Reja osiągnęli najwyższą średnią zdawalność. Wyższą od średniej powiatu, województwa i ogólnopolskiej. Jest się z czego cieszyć. Prawie 100 uczniów zostało stypendystami Starosty. Mieliśmy też stypendystów Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej i Marszałka Województwa Lubelskiego. To dowód na to, że mamy wspaniała kadrę pedagogiczną, która potrafi zadbać o talenty, które do nas trafiają. Każdy z uczniów jest jednak dla mnie oraz dla każdego nauczyciela i wychowawcy ważny - powiedział, witając gości i rozpoczynając tę część uroczystości, dyrektor placówki Krzysztof Staruch. - Sukces nie jest jedyną miarą dobrej szkoły. Gdybyśmy szkoły mierzyli tylko sukcesami, to na pewno nie mielibyśmy pełnego obrazu wysiłku jaki wkładają nauczyciele i wychowawcy. Obok tego wysiłku edukacyjnego, bardzo ważne jest wychowanie. Wychowanie z poszanowaniem Boga, honoru i Ojczyzny. Bez tego nie da się kształtować młodego pokolenia - podkreślił dyrektor Staruch.

Wśród gości którzy wzięli udział w obchodach znaleźli się między innymi poseł Jarosław Stawiarski, starosta Andrzej Maj oraz burmistrz Mirosław Włodarczyk. Nie zabrakło oczywiście także obecnych i byłych nauczycieli i pracowników placówki oraz uczniów.

{datsopic:26189 left}Tradycyjnie rejowskie obchody Dnia Patrona miały też część naukową. Referat pt. "Rej a książka" w imieniu profesora Dariusza Chemperka wygłosił dr Tomasz Lawenda z Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas drugich i pierwszych. Jej fragment, a konkretnie piosenkę w wykonaniu Julity Szewczyk, można obejrzeć i posłuchać poniżej.

 

 

Zdjęcia Pawła Bielenia z dzisiejszych uroczystości można obejrzeć klikając tutaj.

Zdjęcia Wojciecha Kozioła odnaleźć można natomiast klikając tutaj.