PaTowali w Reju. Kraśnicka młodzież w spektaklu "Sekret" FOTO

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:23239 left} W miniony weekend zapraszaliśmy wszystkich zainteresowanych do zaangażowania się w działalność grupy teatralnej PaT organizowanej w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku, a tym samym włączenia się do programu "Profilkatyka a Ty". Wczoraj grupa ta miała już swój debiut. Podczas PaTowskiego spotkania w Reju młodzież zaprezentowała spektakl profilaktyczno-edukacyjny "Sekret".

 

Jak już informowaliśmy PaT to skrót od nazwy programu ?Profilaktyka a Ty?. Jego autorem jest Grzegorz Jach ? inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Główne założenia PaT-u to propagowanie mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości, a nie protestów, zaproszeń, a nie wykluczeń, uczenie odpowiedzialności za siebie i innych. Społeczność PaT budowana jest na zasadzie wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. Między innymi teatralnych.{datsopic:23207 right}

Do tej pory w program ten z naszego powiatu zaangażowana była przede wszystkim młodzież z Zespołu Szkół w Wilkołazie. Teraz kolejna PaTowska grupa zawiązała się w Kraśniku, a konkretnie w tutejszym Zespole Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja. W jej działalność zaangażowani są jednak młodzi ludzie nie tylko z tej, ale też z kilku innych szkół z naszego terenu.

We wczorajszym spotkaniu inaugurującym jej działalność udział wziął pomysłodawca programu inspektor Grzegorz Jach, policjanci z Komendy Wojewódzkiej na czele z zastępcą komendanta wojewódzkiego policji Mirosławem Sokalem i kraśnickiej Komendy Powiatowej na czele z komendantem Kazimierzem Kulą oraz przedstawiciele placówek oświatowych z terenu powiatu, nauczyciele. Najważniejsza była jednak oczywiście licznie zgromadzona młodzież.

{datsopic:23215 left}- 14,5 tysiąca waszych rówieśników, którzy nie ukończyli 18 roku życia, dzisiaj w naszym kraju leczy się z uzależnienia od alkoholu i narkotyków. 14,5 tys. ludzi takich jak wy, którzy mają marzenia, którzy chcą grać w piłkę, biegać, tańczyć, uczyć się, nie ma na to szans. Nie mają na to szans, ponieważ leczą się z uzależnienia. Z uzależnienia, które im tę szanse zabrało - mówił młodzieży inspektor Jach. Przekonywał, że żeby do takich sytuacji nie dochodziło potrzebna jest przede wszystkim świadomość zagrożeń jakie niosą ze sobą narkotyki, alkohol. Świadomość, że sięgnięcie po nie to nie droga na skróty. Tylko wydaje się, że pozwoli ona dotrzeć szybciej i łatwiej do wyznaczonego celu, a w rzeczywistości niszczy marzenia.

- Jesteście Panami swojego świata. To wy wybieracie. To nie diler narkotyków wybiera. Nikt wam nie może kazać brać, ale możecie sami podjąć taką decyzję. Możecie sami dokonać takiego wyboru. Ale możecie również powiedzieć nie, nie będę brał. Zastanówcie się czy jesteście dzisiaj na to gotowi, by stanąć twarzą w twarz ze swoim kumplem, który do was przyjdzie z narkotykami, i powiedzieć mu - nie będę brał - namawiał Grzegorz Jach.

O tym mówił też spektakl profilaktyczno-edukacyjny "Sekret". Przygotowała go kraśnicka młodzież, która w miniony wtorek zgłosiła się na casting, przy wsparciu aktorów zaangażowanych w program "Profilaktyka a Ty". W jej skład weszli przedstawiciele kraśnickich Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie.{datsopic:23251 right}

Po przedstawieniu młodzież uczestnicząca w spotkaniu wypełniła anonimową ankietę na temat problemu uzależnień. Odpowiadali w niej na pytania dotyczące m.in. dostępności do narkotyków w ich otoczeniu, tego czy o szkodliwości narkotyków i dopalaczy rozmawiają z nimi rodzice, nauczyciele, jak zachowaliby się gdyby byli świadkami spożywania narkotyków i w końcu czy sami mieli kontakt z narkotykami i dopalaczami.

Kraśnickim liderem programu PaT jest Wojciech Kozioł.

 

Zdjęcia z PaT-owskiego spotkania w Reju można obejrzeć klikając tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do tekstu.