Po doniesieniu CBA prokuratura zajmie się umorzeniami burmistrza

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

wlodarczyk_sesja_1Pod koniec maja Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Okręgową w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Włodarczyka i jego podwładnych. Chodziło o umorzenia podatków od nieruchomości i środków transportu. Prokuratura postanowiła o wszczęciu śledztwa w sprawie.

 

Sprawę badało CBA od marca tego roku. Analizowało m.in. dokumenty z Urzędu Miasta na podstawie których burmistrz umarzał podatki wybranym przedsiębiorcom i osobom fizycznym. Po tych czynnościach Biuro przesłało do Prokuratury Okręgowej w Lublinie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura w ostatnich dniach zdecydowała, że przeprowadzi w tej sprawie śledztwo.

- Wszczęto śledztwo w sprawie działania na szkodę interesu finansowego miasta Kraśnik poprzez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez burmistrza Miasta Kraśnik i inne osoby, w postępowaniach podatkowych w przedmiocie  ulg w zakresie podatków od nieruchomości i środków transportowych ? poinformowała nas rzecznik Prokuratury Okręgowej Beata Syk-Jankowska.

 


Czytaj więcej:

CBA oskarża Włodarczyka. Chodzi o umorzenia podatków i kwotę ponad 300 tys. zł

CBA sprawdza Urząd Miasta. Badają sprawy umorzeń podatkowych

 


 

 

Chodzi o lata 2011-12. Prokuratura analizować będzie teraz dokumenty i przesłuchiwać świadków. Sprawa dotyczy art. 231 par. 1 kodeksu karnego (Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

Jak pisze Gazeta Wyborcza  burmistrz miał umarzać podatki  ?firmie, której współwłaściciel znalazł potem 150 tysięcy złotych na zakup nieruchomości należącej właśnie do miasta.

5 tys. zł podatku nie musiał płacić też restaurator, w którego lokalu często spotkania polityczne (w ostatnich latach m.in. wieczór wyborczy) urządzają samorządowcy i politycy lokalnego PiS.?